7326 yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?

“Türkiye’de 9 Haziran 2021 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 7326 yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? Online olarak yapılacak 7326 yapılandırma başvurularında nelere dikkat edilmelidir? İşte yapılandırma ile ilgili tüm detaylar.

7326 yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?
15.06.2021
A+
A-

7326 yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?” sorusu Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ve 9 Haziran tarihi itibariyle bütün vatandaşların kullanımına açılan yapılandırma işlemleriyle netlik kazandı. Özellikle uzun zamandan beri en çok konuşulan ve nasıl yapılacağı bilinemeyen işlemlerden bir tanesi olan “7326 yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?” konusunda önemli veriler sunan Resmi Gazete, kişilerin işlemlerini de kolay bir şekilde tamamlamasını sağlıyor. Eğer işlemleri yapmakta zorlanıyorsanız 7326 yapılandırma başvurusu nasıl yapılır rehberine göz atabilirsiniz.

7326 yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? (Adım adım)

7326 yapılandırma başvurusu için öncelikli olarak https://ivd.gib.gov.tr/ web adresine giriş yapılmalıdır.

7326 yapılandırma başvurusu nasıl yapılır
Giriş Ekranı

Giriş yapıldıktan sonra kullanıcıların oturum açabilmesi adına çeşitli seçenekler vardır. E-devlet üyeliği bulunan vatandaşlar çok daha kısa süre içerisinde oturum açma şansına sahip olduğundan dolayı e-devlet üyelik bilgileriniz ile hemen giriş yapabilirsiniz.

7326 yapılandırma başvurusu nasıl yapılır
7326 yapılandırma başvurusu nasıl yapılır konusunda takip edilecek adımlar

Üyelik girişi yapıldıktan sonra ise açılacak olan ana ekranda, mevcut borç durumu ve işlem yapabilecek menü görülecektir.

Yapılandırma işlemlerini gerçekleştirebilmek adına menüde yer alan yapılandırma işlemleri menüsü kullanılmalıdır. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken 7326 yapılandırma başvurusu için yapılandırma işlemleri bölümündeki 7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri seçeneğinin seçilmesidir.

Bu seçim sonrasında ise kullanıcıların karşısına 4 farklı seçenek çıkar. İlk defa başvuru yapacak olan vatandaşlar, 7326 başvuru formu seçeneğine tıklamalıdır. Bu seçenek tıklandığında, mevcut borç kapsamına giren tüm borçlar listelenir. Borçlar için yapılandırma işlemlerinde, taksit süresini belirlemeniz ve yazı ile taksit süresini yazmanız yeterlidir. 18 taksit imkanından yararlanmak isteyen kişiler, yazı ile yazılacak bölümü onsekiz yazmalıdır. Altta yer alan onay kutularının da işaretlenmesi ile birlikte 7326 yapılandırma başvurusu kolay bir şekilde tamamlanabilir.

7326 yapılandırma başvurusu sonucu öğrenme

Vatandaşların yapılandırma başvuruları, borcun kayıtlı olduğu vergi dairelerine düşer. Vergi dairelerindeki yoğunluk doğrultusunda başvurular değerlendirilir ve sonuçlandırılır. 7326 yapılandırma başvurusu sonucu öğrenme konusunda vatandaşların yine aynı ekran üzerinden kontrol sağlaması mümkündür. Bu tür durumda ise yine menüden yapılandırma işlemleri takip edilerek bu sefer 7326 başvurularım seçeneği seçilmelidir.

7326 yapılandırma başvurusu nasıl yapılır
Başvuru sonrasındaki genel durum

Başvuru yapan adaylar için bu bölümde başvuru süreci için durum kısmına bakılmalıdır. Henüz tamamlanmış işlemler için durum bölümünde, “ Başvurunuz alınmıştır, işlemleriniz devam etmektedir.” şeklinde bir ibareye yer verilir. Eğer başvuru olumsuz olursa, yine bu bölümde olumsuz olduğuna dair bir mesaj yer alacaktır. Ancak yapılandırma kapsamında borcu olan vatandaşların mevcut borçları için yapmış olduğu 7326 yapılandırma başvurusu genellikle olumlu bir şekilde sonuçlanmaktadır. İşlemler sonuçlandığında vatandaşların mevcut borç durumunun kapsamlı açıklamasına yer verilir. Ana borç tutarının ne kadar olduğu, ödenecek olan yeni faizlerin ve gecikme bedellerinin ne kadar olduğu detaylı olarak aktarılır.

Aynı zamanda ilgili sayfada kullanıcılar için hazırlanmış olan ödeme takvimi de yayınlanır. Böylece vatandaşlar 7326 yapılandırma başvurusu sonucu öğrenme sonrasında mevcut ödeme takvimine bağlı kalarak süreci takip etmeli ve borç ödemelerini tamamlamalıdır. Özellikle ilk 2 taksitin zamanında ödenmemiş olması halinde yapılandırma iptal olacak ve silinmiş olan gecikme bedelleri yeniden ana borç üzerine eklenecektir. 

7326 yapılandırma başvurusu hakkında en çok sorulan sorular

7326 yapılandırmaya hangi borçlar dahil?

7326 yapılandırma kapsamında hangi borçların kapsam dahilinde olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından detaylı olarak açıklanmış durumdadır. Mevcut borçlarda dikkat edilen en önemli detaylardan birisi ise borçlar için son olarak 2021 yılının Nisan ayı ve öncesindeki borçların kapsam altında olacağıdır. Nisan ayı sonrasındaki borçlar için herhangi bir şekilde yapılandırma imkanı bulunmamaktadır. Bu doğrultuda sigorta primi, genel sağlık sigortası primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, iş kazası ve meslek hastalığı gibi durumlar nedeniyle alacaklar, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan alınacaklar, isteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri kapsam dahilinde olmaktadır. 

7326 yapılandırma başvurusu için son tarih ne zaman?

Mevcut yapılandırma başvurusu için son tarih 31 Ağustos 2021’dir. Vatandaşların oluşabilecek yoğunluk nedeniyle bu tarihe kadar işlemlerini online bir şekilde yapması gerekmektedir. 

Yapılandırmada kaç taksit yapılabiliyor?

Yapılandırma imkanından yararlanmak isteyenler için 4 farklı taksit seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenekler ve tercih edilen taksit sayısına göre hesaplamaya dahil edilecek katsayılar ise şöyledir;
6 eşit taksit için (1,09),
9 eşit taksit için (1,135),
12 eşit taksit için (1,18),
18 eşit taksit için (1,27),

Yapılandırmada peşin ödemede şartlar neler?

Yapılandırma yapan ve taksitli olsa da başvurusunu ileten tüm vatandaşlar için peşin ödeme imkanı sunulmaktadır. Peşin ödemelerde ise Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ı silinmektedir. 

7326 yapılandırma ilk taksit ödemeleri ne zaman?

31 Ağustos 2021 tarihinde sona erecek başvuruların ardından başvuru yapan vatandaşlar için ödeme planları hazırlanacaktır. Ödeme planlarındaki ilk taksit ödemeleri, 1 Kasım 2021 tarihine kadar yapılmalıdır. Bu nedenle vatandaşların mevcut ödemelerini Ekim ayı içerisinde tamamlaması herhangi bir sorun yaşanmaması ve yapılandırmanın bozulmaması için önemlidir.

7326 yapılandırma başvurusu nasıl yapılır noktasında Susurlukhaber.net tarafından hazırlanan özel rehberden yararlanarak yapılandırma konusundaki tüm işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde çözebilirsiniz. Yaşadığınız sorunlar için yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Uzmanlarımız tarafından gerekli olan destekler verilecek ve yapılandırma hizmetinden yararlanmanız mümkün hale getirilecektir. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.