Antibiyotik direnci nedir? Belirtileri neler?

Herkesin aklındaki soru; antibiyotik direnci nedir? İşte tüm detaylar.

Antibiyotik direnci nedir? Belirtileri neler?
18.11.2021
A+
A-

Herkesin aklındaki soru; antibiyotik direnci nedir? İşte tüm detaylar.

Türkiye’de özellikle antibiyotik kullanımı ile ilgili yapılan araştırmalar yüksek oranlarda kullanım yapıldığını gösterirken bu durum antibiyotik direncinin oluşmasına neden olmaktadır. Peki, antibiyotik direnci nedir ve nasıl tedavi edilir?

Son yıllarda sağlık alanında yapılan araştırmaların her birinde Türkiye’deki antibiyotik kullanım oranlarının yüksek olduğu gözlemlenmektedir. Her ne kadar Türkiye’de bu konuda düşüşe geçilmesi için çeşitli önlemler getirilmiş olsa da antibiyotik kullanımı için istenen seviyede bir gelişim elde edilememiştir. Bu da pek çok kişide antibiyotik direncinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Antibiyotik direnci nedir?

Antibiyotik kullanımı, hastalıkların daha etkin bir şekilde ortadan kalkmasını sağlar. Güçlü ilaçlar olduğundan dolayı sadece ağır hastalıklarda kullanılması gereken antibiyotiklerde, bilinçsiz ve aşırı kullanım antibiyotiklerin vücutta istenen etkiyi yapmamasına neden olmaktadır. Bir süre sonra vücuttaki bakteriler antibiyotiği yakından tanıdığından dolayı artık bu antibiyotiklere karşı daha fazla dirençli hale gelmektedir. [su_highlight]Antibiyotik direnci [/su_highlight]nedir konusunda ise net cevap bu aşamada ortaya çıkmaktadır.

Bakterilerin dirençli hale gelmeye başlaması ile birlikte kullanılan antibiyotikler artık vücutta istenen etkiyi göstermemeye başlar. Vücutta artan antibiyotik direnci bu nedenle hastalıkların çok daha uzun sürmesine, aynı hastalıkların tekrar tekrar gözlemlenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle de mutlaka doktor kontrolünde antibiyotik kullanılması, antibiyotiklerin doğru bir şekilde tüketilmesi ve doktor önerisiyle antibiyotik tedavisine başlanması gerekmektedir. 

Antibiyotik direnci nedir
antibiyotik direnci nedir?

Antibiyotik direnci nedir, nasıl oluşur?

Belirtildiği gibi aşırı ve programsız bir şekilde kullanılan antibiyotikler, antibiyotik direncinin oluşmasındaki baş faktörlerdir. Türkiye’de reçetesiz satılan antibiyotikler, yetersiz enfeksiyon önleme ve kontrol uygulamaları, antibiyotik olarak kullanılan ilaçlarda kalitesizlerin tercih edilmesi, antibiyotik direncinin yaygınlaşmasına ve meydana çıkmasında etkili olmaktadır. Özellikle Türkiye’de sağlık alanında vatandaşların bu konularda bilgilendirilmesi, halk sağlığı merkezleri ve hastane hekimlerince yapılacak programlı bir ilaç çalışması ile birlikte antibiyotik direncinin düşmesi ve kişilerin daha iyi bir şekilde tedavi edilmesi sağlanabilmektedir. 

Antibiyotik direnci belirtileri nelerdir?

Antibiyotik direncinin belirtileri net olmamakla birlikte özellikle antibiyotik kullanımı ile gözlemlenmektedir. Belirli bir hastalığa karşı antibiyotik kullanılmaya başladığında istenen etkilerin kısa sürede görülmemesi ve antibiyotiğin mevcut hastalığa net bir şekilde yanıt vermemesi antibiyotik direncinin geliştiğini göstermektedir. Bunun dışında vücuttaki bakteriler üzerinden yapılacak araştırmalarda yine bakterilerin dirençli bakteri olup olmadığını öğrenmesini sağlar. Belirtilerin yanı sıra antibiyotik duyarlılık testi gibi farklı testler de yine yapılabilmektedir.

[su_box title=”Bu haberimizi okudunuz mu?”]ÖNERİLEN YAZI: Randevusuz hastaneye gidilir mi 2021?[/su_box]

Antibiyotik Duyarlılık Testi nedir, nasıl yapılır?

Antibiyotik duyarlılık testi kişilerin antibiyotiklere karşı nasıl yanıt verdiğini öğrenilmesini sağlar. Bu tür testlerde bir kan örneği ve idrar kültürü örneğinin alınması yeterli olmaktadır. Böylece yapılacak özel çalışmalar ile birlikte kişinin antibiyotik duyarlılığına göre kesin ve net verilere ulaşılabilir. 

Sorularla antibiyotik direnci nedir? 

Antibiyotik duyarlılık testi ne demek?

Belirtilen şekilde yapılan antibiyotik duyarlılık testinde ana amaç vücuttaki bakterilerin hangi antibiyotiklere karşı duyarlı olduğunun belirlenmesidir. Antibiyotik direnci yüksek olan bir hasta için yapılacak test, direnç oluşturmayan antibiyotiklerin uygulanması ile hastalıkların ortadan kaldırılmasını hedefler. 

Antibiyotik direnci nasıl gelişir?

Antibiyotik direnci, sürekli antibiyotik kullanan ve ağır ilaçlar ile tedavi olan kişilerde görülmektedir. Özellikle çocuk yaşlardan itibaren sürekli antibiyotik kullanan kişiler ilerleyen yıllarda antibiyotik direncinde yükseliş yaşamaktadır.

Antibiyotik direnci ne gibi sorunlara yol açar?

Antibiyotik direncinin yaşanması ile birlikte özellikle böbreklerde ciddi sorunlar yaşanmaya başlar. Hastalıklar tekrar tekrar meydana gelmeye başlarken iyileşme süreleri uzar ve pek çok organ yetmezliği de görülür. Yanlış ya da aşırı ilaç kullanımında en fazla zarar gören organlar ise karaciğer ve böbreklerdir. 

*Antibiyotik ile ilgili veriler, resmi sağlık kuruluşu sitesinden alınmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.