Bala Hatun Hastalığı Nedir? Tarihte Ne Oldu, Kuruluş Osman’da Neler Olacak?

Kuruluş Osman dizisinde Bala Hatun karakterine hayat veren Özge Törer, son bölümde hastalığa yakalandı ve bayıldı. Bala Hatun’un hastalığı ne, nasıl tedavi edilecek ve diziden ayrılacak mı?

Bala Hatun Hastalığı Nedir? Tarihte Ne Oldu, Kuruluş Osman’da Neler Olacak?
12 Ekim 2023 12:07

Kuruluş Osman dizisinde Bala Hatun karakterine hayat veren Özge Törer, son bölümde hastalığa yakalandı ve bayıldı. Bala Hatun hastalığı ne, nasıl tedavi edilecek ve diziden ayrılacak mı? İşte merak edilen soruların yanıtları ve tarihte Bala Hatun’un yaşamı hakkında bilgiler.

Bala Hatun Hastalığı Ne?

Kuruluş Osman dizisinin 5. sezonunda Bala Hatun, İnegöl’ün fethine bacıyanları talimle hazırlarken yorgun düştü ve otağında baygın halde bulundu. Bala Hatun’un hastalığının ne olduğu henüz belli olmadı ancak dizideki diyaloglardan anlaşıldığı kadarıyla ciddi bir rahatsızlık olduğu görülüyor. Bala Hatun’un hastalığının tarihi bir gerçekliği olup olmadığı ise merak konusu.

Bala Hatun Hastalığı Ne
Bala Hatun Hastalığı Ne

Tarihte Bala Hatun Nasıl Öldü?

Bala Hatun, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin eşi ve Şeyh Edebali’nin kızı olarak tarihe geçmiştir. Tarihte Bala Hatun’un nasıl öldüğüne dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Farklı kaynaklarda farklı ölüm tarihleri ve senaryoları öne sürülmektedir. Kimi kaynaklara göre 1333 yılında Bursa’da vefat ettiği düşünülmektedir. Diğer bazı kaynaklar ise Bala Hatun’un bir savaşta şehit düştüğünü veya 1333 yılında Biga Kalesi’nde hayatını kaybettiğini iddia etmektedirler. Bala Hatun’un hayatı ve ölümü hala araştırmacılar ve tarihçiler için birçok soru işareti taşımaktadır.

Bala Hatun Diziden Ayrılacak Mı?

Kuruluş Osman dizisinde Bala Hatun karakterini canlandıran Özge Törer’in diziden ayrılıp ayrılmayacağı ise henüz netlik kazanmadı. Dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bala Hatun’u sevenler için güzel haberlerimiz var” diyerek hayranlarına müjde verdi. Bu paylaşım, Özge Törer’in dizide kalacağına dair bir ipucu olarak yorumlandı. Ancak kesin cevap için Kuruluş Osman’ın ilerleyen bölümlerini beklemek gerekiyor.

Bala Hatun Kimdir? Kaç Çocuğu Var?

Bala Hatun, tam adıyla Rabia Bala Hatun, 13. yüzyılda yaşamıştır. Osman Gazi’nin ikinci eşi, Şeyh Edebali’nin kızı ve Alâeddin Paşa’nın annesidir. Osman Gazi ile 1289 yılı civarlarında evlenmiştir. Bala Hatun’un mezarı, babası Şeyh Edebali’nin Bilecik‘te bulunan türbesinin yanındaki bir yerde, annesi ile beraber bulunmaktadır. Bala Hatun’un tek çocuğu olan Alâeddin Paşa ise Osmanlı Devleti’nin ilk veziri olarak görülür. Alâeddin Paşa, beylikten feragat ederek derviş hayatı yaşamış ve 1352 yılında vefat etmiştir.

Bala Hatun Hastalığı Ne
Bala Hatun Hastalığı Ne

Kuruluş Osman’da Neler Olacak?

Kuruluş Osman dizisinin 5. sezonunda Bala Hatun’un hastalığı, Osman Bey’in hayatını etkileyecek gibi görünüyor. Bala Hatun’u kurtarmak için her yolu deneyecek olan Osman Bey, aynı zamanda devlet kurma mücadelesine de devam edecek. Dizide ayrıca İsmihan Sultan, Togay, Umur Bey, Malhun Hatun, Savcı Bey ve Dündar Bey gibi karakterlerin de önemli rolleri olacak. Kuruluş Osman dizisi her Çarşamba akşamı ATV ekranlarında izleyiciyle buluşuyor.

Home Office / Freelance İçerik Yazarı & Editör
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.