Balıkesir Kahvaltı Festivali İptal Edildi

Balıkesir’de yapılması planlanan Balıkesir Kahvaltı Festivali, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle iptal edildi.

Balıkesir Kahvaltı Festivali İptal Edildi
18 Ekim 2023 09:50

Balıkesir’de bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Balıkesir Kahvaltı Festivali, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle iptal edildi. Filistin’e destek olmak için böyle bir karar alındığı duyuruldu.

Balıkesir Kahvaltı Festivali ne zaman yapılacaktı?

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Valiliği ve diğer paydaşlar tarafından organize edilen Kahvaltı Festivali, 23-24 Ekim tarihlerinde Balıkesir’de yapılacaktı. Festivalde, Balıkesir’in yöresel lezzetleri ve kahvaltılık ürünleri tanıtılacaktı. Çeşitli etkinlikler ve konserler de düzenlenecekti. Festivalin ilk günü, Türkiye’nin en uzun kahvaltı sofrası kurulması planlanıyordu.

Festival neden iptal edildi?

Festivalin iptal edilmesinin nedeni, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları oldu. İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne hava, deniz ve kara saldırıları düzenliyor. Bu saldırılarda, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 900 Filistinli hayatını kaybetti. Binlerce kişi yaralandı. Gazze’deki insani durum ise giderek kötüleşiyor. Gazze halkının yiyecek, su, elektrik ve yakıt gibi temel ihtiyaçları karşılanamıyor.

Başkan Yılmaz’dan Açıklama

İptal kararıyla ilgili Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz açıklama yaptı. Açıklaması şöyle;

“İsrail’in Gazze’de yaşattığı benzeri olmayan vahşet nedeniyle Balıkesir Valiliğimiz, Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz ve diğer tüm paydaşlarımızla tertip edeceğimiz 2. Balıkesir Kahvaltı Festivali’miz iptal edilmiştir. Dualarımız Filistinli kardeşlerimizle.” – Yücel Yılmaz

Festivalin iptal edildiğini sosyal medya hesabından duyuran Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İsrail’in Gazze’deki katliamına tepki gösterdi. Yılmaz, destek olmak için böyle bir karar aldıklarını belirtti.

Festivalin iptali nasıl karşılandı?

Festivalin iptal edilmesi, hem Balıkesir halkı hem de Türkiye genelinde büyük bir takdir topladı. Sosyal medyada binlerce kişi, festivalin organizatörlerine teşekkür etti ve Filistin davasına sahip çıkılmasını istedi. Bazı ünlü isimler de festivalin iptaline destek verdi.

Home Office / Freelance İçerik Yazarı & Editör
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.