Başkan Nurettin Güney’den ihale ve soruşturma açıklaması

Başkan Nurettin Güney’den ihale ve soruşturma açıklaması
07.09.2022
A+
A-

Susurluk Belediyesi’nde yapılan ihale sonrasında başlayan yargı süreci hakkında bugün Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi;

Basın Açıklaması 07/09/2022

Belediyemizce 2020 yılında, Belediyenin ödenmemiş pirim borçlarından mahsup edilmek üzere 70 adet arsa 6.483.632,25 TL bedelle SGK’ya devredilmek istenirken kabul edilmemiştir. Taşınmazlar üzerinde hacizler olması nedeniyle satılması mümkün olmayan bu taşınmazlar hacizlerin kaldırılmasından sonra, 2021 yılında yani bir yıl sonra 2886 Sayılı Devlet İhale Kanununa göre Kapalı Teklif usulünde 12 milyon 166 bin TL’ye ihale ile satılmıştır.

Kapalı Teklif usulü ihalelerde en yüksek ilk üç teklif arttırmaya katılırken tekliflerin bir birine yakın olması nedeniyle ihale Açık Teklif Usulü olarak devam etmiş; ihaleye en yüksek ilk üç teklif değil tüm istekliler ihaleye katılarak satışlar açık ihale usulü ile tamamlanmıştır. Bunun neticesinde de Belediyemiz dolayısıyla Susurluk Halkına daha fazla kazanç sağlanmıştır. 

İhalenin kapalı teklif usulü ile başlayıp açık ihale şeklinde devam etmesine ve ihalenin sonucuna ihaleye katılan isteklilerce herhangi bir itiraz ya da dava açılmamıştır. Ancak bazı muhalefet meclis üyelerinin, ihalenin iptali için açtıkları dava neticesinde ihalelerin bir kısmı iptal edilmiştir.

Mahkeme tarafından iptal edilen ihale neticesinde taşınmazlar belediyemizce geri alınmış ve bu defa 2886 sayılı kanununun Açık teklif usulü yöntemiyle satılmıştır.

Satılan yerlerin bedelleri yeniden dava edilebileceklerinden dolayı belediye kasasında tutulmakta ve halkımız için harcanamamaktadır. Kaldı ki iptal edilen ihalelerden dolayı taşınmazları alan istekliler, belediyemizden herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacaklarına dair taahhütname vermişlerdir.

Verilen soruşturma izni neticesinde henüz kesinleşmiş bir karar mevcut değildir. Hakkımızda verilen soruşturma izni nedeniyle Danıştay nezdinde gerekli itirazlarımızı yapacağımızı halkımıza duyururuz.

Ne yaşanmıştı?

Susurluk AK Parti Belediye Meclis Üyesi Şafak Mut, Belediye Başkanlığının 23 Kasım 2021 tarihinde Balıklıdere Mahallesinde bulunan 13 parselin satışında 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 40.maddesinin 4.fıkrasına aykırı hareket edildiğini ileri sürerek ihalenin iptal edilmesi için Balıkesir İdare Mahkemesine müracaat etmiş, mahkemenin kararı haklı bulmasının ardından Balıkesir Valiliği, Susurluk  Belediye Başkanı Nurettin Güney, Encümen Üyesi İYİ Partili Ömer Öztürk ve CHP’li Murat Kula hakkında soruşturma başlatmıştı. Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan da soruşturma izni gelmişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.