Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hangi aşıdan oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hangi aşıdan oldu sorusu uzun zamandan beri gündemde yer alıyor. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olduğu aşı ve süreç ile ilgili detaylar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hangi aşıdan oldu?
16 Haziran 2021 15:40

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hangi aşıdan oldu?” sorusu için bu içerik özel olarak hazırlanmıştır.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılının başı itibariyle ilk aşısını oldu. Özellikle Türkiye’de aşı çalışmalarının başladığı yeni dönemde aşı olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da aşı olma davetinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için özellikle en çok merak edilen detaylardan bir tanesi hangi aşının tercih edildiği ve “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hangi aşıdan oldu?” sorusunun yanıtıydı. Mevcut dönemde Türkiye’de en çok kullanılan ve uygulanan aşı Çin’den gelen Sinovac’tı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hangi aşıdan oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan hangi aşıdan oldu?

Yapılan resmi açıklamalara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan aşısı için CoronaVac Çin aşısı tercih edildi. Ankara Şehir Hastanesi’ne gelerek burada aşısını olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk aşısını olduktan sonra resmi Twitter adresinden de konu ile ilgili bir açıklama yapmıştı. Açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “Başarıyla devam eden aşı programımız dahilinde şu ana kadar 254 bin sağlık çalışanımız ilk doz aşılarını oldu. Ben de onlara katılarak aşılandım. İnşallah çok kısa süre içinde tüm vatandaşlarımızı aşılamayı hedefliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.” denilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a BioNTech aşı mı vuruldu?

Pek çok spekülasyona dahi yol açan ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a BioNTech aşısı mı vuruldu?” şeklinde iddialara yer veren aşılama çalışması gerçekleri yansıtmıyor. Devletin resmi kanalları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara göre uygulanan aşı BioNTech değil, CoronaVac’tı.

Emine Erdoğan aşı oldu mu?

Cumhurbaşkanının yanı sıra eşi Emine Erdoğan’ın aşı olup olmadığı konusunda da pek çok soru internet dünyasında yer alıyor. “Emine Erdoğan aşı oldu mu?” gibi sorulara neden olan mevcut durum, şu ana kadar yanıtlanmış değil. İnternette ve resmi olarak yapılan açıklamalarda Emine Erdoğan’ın aşı olup olmadığına yönelik herhangi bir bilgiye şu ana kadar rastlanılmadı. Ancak 66 yaşında olan Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan’ın yaş olarak da aşı önceliği bulunuyor. Bu bakımdan tıpkı eşi Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi Emine Erdoğan’ın da aşılama çalışmalarını yaptırdığı tahmin ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aşı açıklaması yaparak Türkiye’deki tüm vatandaşların aşı hakkı elde ettikten sonra aşı olması gerektiğini belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3. doz aşı oldu mu?

Geçtiğimiz günlerde TRT 1 kanalında canlı bir etkinliğe katılarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda yaptığı açıklama ile birlikte Türkiye’de 3 doz aşı iddialarını da gündeme getirdi. “Cumhurbaşkanı Erdoğan 3. doz aşı oldu mu? şeklinde sorulara sebebiyet veren bu durumun asıl kaynağı ise Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalar. Zira programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben 3. aşımı oldum. Bir de, o üç aşıdan sonra antikor yükseldi mi, yükselmedi mi bununla ilgili adımı attım. Hamdolsun 2160’ı yakaladım” demişti. Bu konuyla ilgili uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde ise 6 aylık aranın ardından Çin aşısı için tek bir doz olarak hatırlatma aşısı olarak adlandırılan aşının uygulanabileceği belirtildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aşı olduğu anlar TRT Haber tarafından böyle duyurulmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hangi aşıdan oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aşılama çalışmaları ile ilgili en çok merak edilenler

Cumhurbaşkanı Erdoğan aşısını ilk hangi tarihte oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk aşısını 14 Ocak 2021 tarihinde Ankara Şehir Hastanesi’nde oldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kaç doz aşı oldu? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki doz aşısını, ilk aşı tarihinin üzerinden 28 gün geçtikten sonra oldu. Ancak 6 ay aranın ardından 3. doz aşı olduğu da açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aşı ile ilgili güncel durumu, yapılan resmi açıklamalar doğrultusunda bu şekildedir. “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hangi aşıdan oldu?” konusunda yaşanacak yeni gelişmeler, güncellemeler ile desteklenecektir. Böylece kullanıcılar, doğru ve güncel bilgilere Susurlukhaber.net üzerinden erişme hakkına sahip olacaktır. Aşının koruyuculuğu 6 ay olduğundan dolayı , aşılama çalışmalarının tamamlanmasının üzerinden yaklaşık 6 ay geçtikten sonra aşının yeniden yapılması gerekebilmektedir. Bu tür durumlar, tüm aşı olan vatandaşlar için geçerlidir. Bu nedenle pandemi sürecinin devam etmesi halinde Türkiye genelinde aşı programlarında 3. ve 4. dozlar için de süreç devam ettirilebilmektedir. Ancak dünya genelinde bu tür ihtimallere yer verilmediği gibi aşılama çalışmalarının belirli bir orana ulaştıktan sonra virüsün etkisini azaltacağı tahmin edilmektedir. Antikor testleri de bu süreçte ön plana çıkarabilir.

Home Office / Freelance İçerik Yazarı & Editör
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.