İsrail Gazze’ye Neden Saldırıyor 2023’de Başlayan Savaşın Perde Arkası

İsrail, 7 Ekim 2023’de Hamas’ın roket ve sızma saldırılarına savaş ilan ederek karşılık verdi. Bu saldırılar, İsrail-Filistin çatışmasında yeni bir dönem başlattı ve uluslararası toplumun tepkisini çekti.

İsrail Gazze’ye Neden Saldırıyor 2023’de Başlayan Savaşın Perde Arkası
18 Ekim 2023 15:41

İsrail Gazze’ye Neden Saldırıyor 2023 itibariyle savaş neden hareketlendi? Son dönemlerde herkesin dilinde bu soru var. İsrail, 7 Ekim 2023’de Gazze Şeridi’ne yönelik büyük çaplı bir saldırı başlattı. Bu saldırının sebebi, Hamas’ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın İsrail’e roket ve sızma saldırıları düzenlemesi oldu. Bu saldırılar, İsrail-Filistin çatışmasında yeni bir dönem başlattı ve uluslararası toplumun tepkisini çekti.

Hamas Neden Saldırdı?

Hamas, İsrail‘in Gazze Şeridi’ne uyguladığı ablukayı kırmak ve Filistin davasına destek sağlamak için saldırıya geçtiğini açıkladı. Hamas, Aksa Tufanı Operasyonu adını verdiği saldırılarda, Gazze’den İsrail’e 5 bin roket fırlattığını ve sınırı aşarak sivil yerleşim yerlerine girdiğini duyurdu.

Hamas’ın saldırısı, İsrail’in istihbarat zafiyeti nedeniyle başarıya ulaştı. İsrail ordusu, Hamas’ın roketlerine karşı Demir Kubbe savunma sistemiyle karşılık verdi, ancak sızma girişimlerini engelleyemedi. Hamas’ın saldırısı, İsrail tarihindeki en büyük terör eylemi olarak kayda geçti.

İsrail Gazze'ye Neden Saldırıyor 2023
İsrail Gazze’ye Neden Saldırıyor 2023

İsrail Gazze’ye Neden Saldırıyor 2023’de Ne Oldu?

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın saldırısına savaş ilan ederek karşılık verdi. Netanyahu, “Hamas bize savaş açtı ve bunun bedelini ödeyecek” dedi. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne hava ve kara operasyonları düzenledi. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki tüm bölgeleri kontrol altına aldığını ve Gazze şehrinin boşaltılması emri verdiğini bildirdi.

İsrail’in karşı saldırısı, Gazze Şeridi’nde büyük bir yıkım ve insani krize yol açtı. Gazze’de binlerce Filistinli sivil hayatını kaybetti veya yaralandı. Bir milyondan fazla Filistinli yerinden edildi veya evsiz kaldı. Gazze’deki altyapı ve sağlık sistemi çöktü. Uluslararası yardım kuruluşları, Gazze’ye acil insani yardım çağrısı yaptı.

Savaşa Uluslararası Tepkiler Nasıl?

Savaşa uluslararası toplumun tepkisi farklılık gösterdi. Bazı ülkeler İsrail’i desteklerken, bazıları Hamas’ın yanında yer aldı. Bazıları ise taraflara itidal çağrısında bulundu.

İsrail’i destekleyen ülkeler arasında ABD, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Almanya ve Azerbaycan gibi müttefikleri yer aldı. Bu ülkeler, Hamas’ın terörist eylemlerini kınayarak, İsrail’in meşru müdafaa hakkını savundular.

İsrail Gazze'ye Neden Saldırıyor 2023
İsrail Gazze’ye Neden Saldırıyor 2023

Hamas’ın yanında yer alan ülkeler arasında ise İran, Rusya, Çin, Kolombiya, Kuzey Kore ve Malezya gibi rakipleri yer aldı. Bu ülkeler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını işgal ve soykırım olarak nitelendirerek, Filistin halkının direnişini desteklediler.

Taraflara itidal çağrısında bulunan ülkeler arasında ise Pakistan, Türkiye, Katar, Suudi Arabistan ve Mısır gibi bölgesel aktörler yer aldı. Bu ülkeler, savaşın sona erdirilmesi, sivillerin korunması ve Ortadoğu’da kalıcı barış için bir araya gelmeye çağırdılar. İsrail Gazze’ye Neden Saldırıyor 2023 sorusu sıcaklığını korurken önümüzdeki günlerde de devam edecek. Zira İsrail artan şiddeti ile savaşı sürdürüyor.

ETİKETLER: , , , , ,
Home Office / Freelance İçerik Yazarı & Editör
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.