DOLAR 8,4092
EURO 9,9984
ALTIN 489,72
BIST 1.404
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Balıkesir 42°C
Sıcak
Balıkesir
42°C
Sıcak
Çar 39°C
Per 39°C
Cum 42°C
Cts 34°C

Kanal İstanbul neden yapılmalı neden yapılmamalı?

İktidar ile muhalefetin karşı karşıya geldiği ve iki tarafında farklı iddialar ile birbirini eleştirdiği Kanal İstanbul neden yapılmalı neden yapılmamalı?

Kanal İstanbul neden yapılmalı neden yapılmamalı?
02.03.2021
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde özellikle durduğu konulardan birisi Kanal İstanbul. Kanal İstanbul hakkında bir kesim doğa katliamı ve İstanbul’un ölümü şeklinde yorumlar yaparken bir diğer kesim ise boğazlarda yaşanan pek çok soruna karşı akılcı bir çözüm olarak niteleme yapıyor. Vatandaş ise “Kanal İstanbul nasıl bir şey?” “Kanal İstanbul neden tehlikeli” ve “Kanal İstanbul projesi ne demek?” şeklindeki aramalarla konuya dair bilgiye ulaşmaya çalışıyor. Susurluk Haber olarak durumun daha net anlaşılması adına Kanal İstanbul neden yapılmalı neden yapılmamalı? dosyasını hazırladık.

Kanal İstanbul neden yapılmalı neden yapılmamalı?

İşte başlık başlık yeni kanal projesiyle ilgili tüm detaylar.

Kanal İstanbul projesi ne demek?

Kanal İstanbul projesi, İstanbul’da yeni bir boğaz açılmasını ve boğazdaki trafiğin rahatlatılmasını sağlamak adına geliştirilen bir projedir. Proje dahilinde kanal yapılacağı gibi kanalın yan bölgelerinde de konutlar yapılacak.  453 milyon m² gibi geniş bir alana sahip olacak kanal çevresinde,  “Yeni Şehir” adıyla yeni bir şehir kurulacak. Yeni şehir sınırları dışındaki bölümlerde ise havalimanı, Ispartakule ve Bahçeşehir yapılaşması, yol, imar parselleri ve ortak yeşil alanlar yer alacak.

Kanal İstanbul neden yapılmalı neden yapılmamalı
Kanal İstanbul neden yapılmalı neden yapılmamalı dosyası – Kanal güzergahı

Kanal İstanbul’a örnek projeler

Dünya genelinde yapay olarak açılmış pek çok örnek bulunuyor. Bunlar ise şöyle; Kiel Kanalı, Panama Kanalı, Süveyş Kanalı, Kuzey Denizi Kanalı, Eurogeul Kanal ve Korint Kanalı.

Kanal İstanbul nasıl bir şey?

Kanal İstanbul, Küçükçekmece Gölü – Sazlıdere Barajı – Terkos Doğu bölgelerini kapsayan yeni bir kanal projesidir. Bu hat üzerinde açılacak yeni kanalın, boyu 275 metre, draftı 17 metre ağırlığı 145 bin ton olan deniz araçlarının kullanıma sunulması planlanmaktadır.  Kanal için uzunluk 45 kilometre olarak belirlenirken, taban genişliği 275 metre ve derinliği 20,7 metre olacak. Proje için toplam yatırım ise 75 milyar Dolar olacak.

Kanal İstanbul amacı ne?

Kanal İstanbul ile ilgili en resmi kaynaklardan birisi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından açılmış olan internet sitesi. İlgili internet sitesinde proje için pek çok farklı başlık altında detaylar aktarılmaktadır. Bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar tarafından ziyaret edilerek bilgi alınabilecek olan sitede, Kanal İstanbul amacı şu şekilde açıklanmakta;

 • İstanbul Boğazı’nın mevcut dokusunu korumak ve güvenliğini sağlamak
 • Boğazdaki deniz trafiğinde mevcut yükün azaltılması
 • Uluslararası kullanıma sunulacak yeni bir su yolu oluşturmak
 • İstanbul depremine karşı depreme dayanıklı yatay yerleşim alanı yaratmak.
Kanal İstanbul neden yapılmalı neden yapılmamalı
Kanal İstanbul neden yapılmalı neden yapılmamalı konusunda öne sürülen kaza gerekçesi

Kanal İstanbul ne kadar sürede tamamlanacak?

İhale sürecinin tamamlanmasının ardından proje için 1,5 yıl ön hazırlık yapılacak.  İnşaat süresi için 5,5 yıllık bir süre öngörülürken projenin toplamda 7 yıl içerisinde kullanıma sunulması planlanmaktadır. Ancak tarihi bölgelerde de sürdürülecek olan kazı çalışmalarında, çalışmaya engel olabilecek bir durum gibi senaryolarda, Kanal İstanbul yapım süresi uzayabilir. Proje dahilinde çıkarılacak toprak için İstanbul sınırları içerisinde farklı hafriyat döküm yerleri belirlenirken, 1.17 milyar metreküplük bir toprak çıkarılması beklenmektedir. Mevcut toprakların bir kısmı ise Terkos Göl bölgesine dökülecektir. Doldurma işlemleri ile göldeki sızdırma durumları önlenmesi hedeflenirken Karadeniz ile bağlantısı da kesilecektir.

Kanal İstanbul projesi neden yapılmalı?

Bu konuda “Kanal İstanbul neden yapılıyor?” için verilen cevap yeterli olabileceği gibi belirtilen amaçların gerçekleşmesi adına kanalın yapılması gerektiği öne sürülmekte. Bu amaç ve gerekçelere ek olarak yapılması için öne sürülenler şöyle;

 • Günlük balıkçı ve şehir hatları ile 2500 deniz aracıyla oluşan trafik, yük yaratmakta. Bu yükün hafifletilmesi için alternatiflere ihtiyaç vardır.
 • Yıllık 17 bin geminin geçiş yaptığı Süveyş Kanalı, İstanbul’daki proje için de gelir kapısı yaratabilir.
 • Proje dahilinde 7 yıllık sürede 10 bin kişiye iş imkanı sağlanacak
 • Kazalar azalacak, can ve mal güvenliği sağlanacak. Geçiş yapan gemilerin yüzde 20’si tehlikeli madde taşırken, olası bir kazanın boğazda yaratacağı olumsuzluklar, kanal ile birlikte ortadan kaldırılacak.
 • Gemilerin bekleme süresi azalacak
 • Montrö Sözleşmesi ile birlikte boğazlar üzerindeki belirli sınırlamalar var. Ancak kanalın açılması ile birlikte Türkiye’nin tam söz sahibi olabileceği bir geçiş alanı yaratacak.

Kanal İstanbul projesi neden yapılmamalı?

Kanal İstanbul projesi zararları için pek çok kurum ve kuruluştan açıklamalar gelirken, mevcut açıklamalar nedeniyle “Kanal İstanbul projesi yapılmamalı” denilmektedir. Buna göre öne sürülen gerekçeler ise şöyle;

Susuzluk

En çok ön plana çıkarılan gerekçelerden birisi susuzluk. Su için verimli kaynakların ortadan kaldırılması ile birlikte İstanbul’un susuz kalacağı belirtilmekte. Resmi internet sitesi üzerinden bu gerekçeler büyük oranda kabul edilirken, Terkos Gölü’ndeki verimin düşeceği ifade edilmektedir. Yıllık verimi 133,9 milyon metreküp olan gölün, proje sonrasındaki kaybı yıllık 2,7 milyon olacak. Resmi sitedeki verilere göre proje ile birlikte su rezervine yapılacak olumsuz etki yüzde 3.

Kanal İstanbul neden yapılmalı neden yapılmamalı
Kanal İstanbul neden yapılmalı neden yapılmamalı konusunda yapılan çalışmalar ile ilgili veriler

Kanal İstanbul Depremi Tetikler Mi?

Resmi internet adresinde yer alan bilgilere göre mevcut çalışmanın fay hatları ya da depremlerle ilgili bir etkisi bulunmayacak. “20,75 m derinliğinde sığ bir inşaatın, yüzlerce km kalınlığındaki bu kütleleri tetiklemesi mümkün değildir.” şeklinde ifadenin yer aldığı internet sitesinde, bu kapsam dahilinde risk görülmemektedir.

Kanalın depremi tetikleyeceği iddialarında ise özellikle kanal boyundaki yerleşimlere dikkat çekiliyor. Buralarda yapılacak mimari, yatay dahi olsa, aktif fay hatlarının İstanbul’da etkin olması bu bölgenin de depremden etkilenmesine yol açacak. Bununla birlikte bölgenin zemin yapısının heyelana meyilli olması, deprem riskini ve yıkıcılığını daha da arttıracak.

Kanal İstanbul neden tehlikeli?

Kanal İstanbul neden yapılmalı neden yapılmamalı konusunda en çok öne sürülen risklerin fazla olması. Resmi internet sitesi verilerinde, proje için herhangi bir olumsuzluk ya da tehlikeden söz edilmediği gibi projeye karşı çıkanlar proje ile birlikte aşağıdaki tehlikelere dikkat çekmektedir;

 • Çevre katledilecek ve ekosistem bozulacak
 • Kamulaştırmalar ile birlikte vergi yükü ve maliyetler artacak
 • Gelir değil, gider artacak
 • İstanbul Ana Ulaşım ve İstanbul Lojistik planları ile uyumsuzluğu nedeniyle pek çok trafik çözümü de yapılamayacak
 • İstanbul’daki nüfus artacak

Boğaz trafiği artmıyor!

Boğaz trafiğinde trafiğin arttığı ve yükün azaltılması adına böyle bir projenin yapıldığını öne süren projeye karşı çıkan kişiler, ÇED raporunda da trafiğin her geçen yıl daha da azaldığının net bir şekilde yer aldığını belirtiyor.

Kanal İstanbul projesi ne zaman başlayacak?

Proje için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan net bir tarih vermese de projenin hayata geçeceğini belirtti. Projenin ihaleye ne zaman çıkacağı bilinmediğinden dolayı ihale sürecinin belirlenmesi, proje ile ilgili tüm tarihlerin de netlik kazanmasını sağlayacak.

KANAL PROJESİ İLE İLGİLİ Kanal İstanbul neden yapılmalı neden yapılmamalı konusunda daha fazla detay içeren ÇED RAPORUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Oy verebilirsiniz!
[Toplam: 10 Ortalama: 0]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.