Korona virüs nereden geldi?

Korona virüs nereden geldi?
01.03.2021
A+
A-

Dünya Sağlık Örgütü‘nün Çin’de yaptığı araştırmaları ile birlikte “Korona virüs nereden geldi?” sorusunun yanıt arandı. Ancak araştırmalara rağmen pek çok soru yanıtsız kaldı.

Korona virüs nereden geldi, hangi hayvandan geçti?

Çin’de bir ay süren bir araştırma görevinin ardından, COVID-19 salgınının kökenini araştıran Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ekibi, virüsün muhtemelen yarasalarda ortaya çıktığı ve insanlara bir başka hayvan yoluyla geçtiği sonucuna vardı. Ancak SARS-CoV-2’nin ilk enfekte kişilere ne zaman, nerede ve nasıl bulaştığına dair temel soruları yanıtlamakta yetersiz kaldı. Pek çok farklı soruya yanıt vermeyi başaran ekip, mevcut virüsün yayılımının üzerinden uzun bir süre geçmiş olması nedeniyle çalışmalarında pek çok sorunla da karşı karşıya kaldı.

Virüs, bilinen ilk vakalardan önce Wuhan’da görülüyor muydu?

Virüsün kökenini izlemek için, insanlarda ilk vakaların tam olarak ne zaman meydana geldiğini tespit etmek oldukça önemli. WHO’da Gıda Güvenliği Bilimcisi olarak çalışan Peter Ben Embarek, ekibin COVID-19’a sahip olduğu bilinen ilk kişinin, seyahat geçmişi olmayan ve 8 Aralık 2019’da semptom gösteren bir ofis çalışanı olduğunun tespit edildiğini net şekilde ifade etti. Ancak uzmanların tahminleri virüsün muhtemelen şehirde olduğunu düşünüyor. Wuhan’daki araştırmalara yön veren en önemli veri, 2019’un Ekim ve Aralık aylarını kapsayan hastane raporları. COVID-19 semptomları olan 100’e yakın kişi tespit edildi. Mevcut kişiler arasından seçilen 67 kişi için antikor testi yapıldı. Ancak korona virüs semptomu gösteren bu kişilerin hiçbirinde antikora rastlanmadı. Bu, Aralık ayından önce büyük bir enfeksiyon yayılımının olmadığı şeklinde yorumlandı.

DSÖ soruşturma öncesinde Çin’in güneyinde Guangzhou’da kapsamlı bir araştırma yapıldı. Pandemiden bir yıl öncesine kadar alınan kan örnekleri üzerinden yapılan araştırmalarda SARS-CoV-2’nin yakın akrabaları, Çin’deki yarasalarda ve pangolinlerde tespit edildi. Bu bakımdan hayvan ihtimali üzerine daha fazla yoğunlaştırılan araştırmalar, pek çok çarpıcı veriyi de ortaya çıkardı.

Virüs, Aralık 2019’dan önce Çin dışındaki insanlarda görüldü mü?

Avrupa’daki araştırmacılar, Kasım 2019’dan itibaren kan örneklerinde SARS-CoV-2’ye karşı 1 , 2 , 3 antikor tespiti yaptı. Bu bakımdan 2019’un Kasım ayı itibariyle mevcut virüs yayılımı Avrupa’da çoktan başlamıştı. Wuhan’dan dünyanın farklı noktalarına doğrudan uçuşların olması, virüs yayılımını farkında olmadan hızlandırdı.

Virüs insanlara nasıl geçti?

Araştırmalar virüsün yarasalardan insanlara geçtiğini gösteriyor. Ancak bu geçiş direk olmadığı gibi başka bir hayvan ile bu geçiş sağlandı. Ancak araştırmalar bu ara hayvanın belirlenmesi için yeterli olmadı. Araştırmacılar bu hayvanın Çin’deki vahşi pazarlarda satılan vahşi bir hayvan türü olduğunu tahmin ediyor. Salgının başlangıcında, enfekte olan çok sayıda insanın maruz kaldığı tek yer pazar.

Dondurulmuş vahşi hayvan eti virüs yayılımını etkiledi mi?

DSÖ, virüsün canlı hayvanlardan insanlara geçtiğini düşünüyor. Bununla birlikte kanıtlamayan bu iddia, dondurulmuş hayvan ihtimalini de düşündürüyor. Çiftliklerdeki enfekte olmuş dondurulmuş vahşi hayvanlar  da yayılımı başlatmış olabilir.

yarasa
Virüsün kaynağı olarak görülen yarasalar. Ancak yapılan araştırmalar, “Korona virüs nereden geldi?” sorusuna yanıt bulamadı.

Korona virüs laboratuvar çalışması ya da sızıntısı mı?

DSÖ’nün araştırmasının bir başka odağı da virüsün laboratuvardan sızdığı ya da üretildiği fikriydi.  Ekibin pek olası bulmadığı bu senaryo soruşturmada da yeterli bir delil olmaması nedeniyle çok fazla geçerlilik kazanmadı. Virüsün 2019’un Aralık ayı öncesinde bilim adamları tarafından bilinmemesi,  sızıntı ya da özel bir çalışma olasılığının da düşük olduğunu gösteriyor. Korona virüs nereden geldi? sorusunun yanıtı en azından bilim insanlara göre labaratuvarlar değil.

Virüs, pandemiden önce Çin’de hayvanlarda var mıydı?

Virüsün insanlara hangi hayvan ile geçtiğini belirlemek için, araştırmacılar hayvanlardaki virüs türlerine üzerine de yoğunlaştı. Çin’deki araştırmacılar 2019 ve 2020’de yaklaşık 30 bin yabani, çiftlik ve evcil hayvanı test etti. Ancak 2020 Mart ayı itibariyle Wuhan’daki bazı kediler dışında, aktif veya inaktif olmak üzere SARS-CoV-2 enfeksiyonuna dair hiçbir kanıt bulunamadı. Bu araştırmalar 30 bin hayvan arasında sadece kedilerde virüs bulunması ara hayvan konusunda kedileri de ön plana çıkarsa da DSÖ ekipleri için mevcut çalışmalar çok sınırlı bilgilerle kaldı.  Araştırmacıların büyük bir bölümü SARS-CoV-2’nin canlı bir hayvandan insanlara geçme ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu savunuyor. Çin’de ticareti yapılan vahşi hayvanların çoğunun canlı olması bu tezi destekliyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan bu ön rapor, virüs yayılımının Çin’den başladığına ciddi bir vurgu yapıyor ve sanıldığı gibi vahşi hayvan pazarlarını yayılım noktası olarak gösteriyor.  Yukarıda yer alan 5 soru için net cevaplar veremeyen araştırmaların daha kapsamlı bir şekilde yapılması gerekse de her geçen gün, daha fazla kişiye ve hayvana bulaşarak antikor oluşumuna neden olan virüs, gerçeklerin ortaya çıkmasını da zorlaştırıyor.

cin pazar
Çin’de büyük ilgi gören su içerisinde satılan ürünler.

Tüm insanlık ise “Korona virüs nereden geldi?” sorusunun yanıtını arıyor. Çin dışında bir kaynak var mı? Yoksa Çin, sadece görünen bir yüz mü? Yapılacak yeni çalışmalarda mutlak odak nokta “Korona virüs nereden geldi?” sorusu olacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.