Linkedln’de veri hırsızlığı: 700 Milyondan Fazla Kullanıcı Verisi Çalındı

Linkedln’de veri hırsızlığı: 700 Milyondan Fazla Kullanıcı Verisi Çalındı
30.06.2021
A+
A-

Linkedln için gündeme gelen yeni bilgiler çok ciddi bir kullanıcı veri ihlali yaşandığını gösteriyor. Linkedln’de veri hırsızlığı konusunda şirket henüz bir açıklama yapmadı.

Son dönemlerde dünyaca ünlü sistemlere yönelik yapılan saldırılar, milyonlarca kullanıcı verisinin ele geçirilmesine neden oldu. Gündeme gelen son iddialarda ise Linkedln’de veri hırsızlığının yaşandığı ve hackerler tarafından platformdaki 700 milyondan fazla kullanıcı verisinin çalındığı öne sürüldü. İş platformu için yayınlanan son raporlarda şirketin 756 milyon kullanıcıya ulaştığı belirtilmişti. Bu bakımdan Linkedln’de hesabı bulunan kullanıcıların büyük bir kısmını kapsayan veri hırsızlığında ele geçirilen veriler, şu anda özel forum sistemlerinde satışa çıkarılmış durumda.

RestorePrivacy’den Linkedln’de veri hırsızlığı için önemli rapor

Linkedln’de yaşanan veri hırsızlığı, verilerin satışa çıkarılması ile birlikte ortaya çıktı. Aslında geçtiğimiz aylarda da benzer bir sorunla karşı karşıya gelen iş platformunun bu yaşanan olaylardan ders çıkarmadığı net bir şekilde görülürken, veri ihlalinin yakın bir tarihte olduğu belirtildi.

Güvenlik şirketi tarafından yapılan açıklamalarda özellikle sızdırılan veriler üzerinden kapsamlı bir incelemenin yapıldığı da belirtildi. Buna göre kullanıcıların e-posta adresi, ismi, telefon numarası, adresi, CV gibi önemli verileri, sosyal medya hesapları ve sistemde yer alan tüm coğrafi konum verileri ele geçirildi. Bu bakımdan kullanıcıların mevcut veri hırsızlığına karşı tehlikeli bir süreç içerisinde girmiş olduğunu söylemek mümkün. Şirket tarafından yapılan değerlendirmelerde özellikle Linkedln için kullanılan API sisteminin güvenlik konusunda ciddi bir risk taşıdığı ve bu sistemler üzerinden saldırının yapılmış olabileceği belirtildi. 

Linkedln’de veri hırsızlığı kullanıcıların yüzde 90’ınını etkileyecek!

Mevcut iddialar henüz doğrulanmadı ancak iddialar gerçekse Linkedln kullanıcılarının yüzde doksanı mevcut veri hırsızlığından etkilenecek. Şu anda satışta olan verilerin gerçek olduğunun kanıtlanabilmesi adına saldırganlar tarafından 1 milyon kullanıcı verisi örnek liste olarak açık bir şekilde paylaşıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.