Meslek lisesi 5 projesiyle 1 milyon 360 bin lira yatırım aldı!

Susurluk’taki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, projeleriyle 1 milyon 360 bin liralık yatırımın alınmasını sağladı.

Meslek lisesi 5 projesiyle 1 milyon 360 bin lira yatırım aldı!
28.03.2021
A+
A-

Susurluk’taki Susurluk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi projeleri ve üretimleri ile bölgede dikkat çekmeye devam ediyor. Son 8 yıl içerisinde 5 farklı projenin hayata geçirildiği okulda toplamda 1 milyon 360 bin liralık bir yatırım desteği sağlandı.  Makina Teknolojileri, Bilişim Teknolojileri, Elektrik ve Elektronik Teknolojileri, Tesisat Teknolojileri, Mobilya ve Mekan Tasarımı Teknolojileri ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri gibi bölümlerin bulunduğu okulda, her öğrenci kendi ilgi alanları ve becerileri doğrultusunda uygun bölümlerde eğitimlerini sürdürüyor. Toplamda 350 öğrencinin eğitim aldığı okulda, 50’ye yakın öğretmen bulunuyor. Öğrencilerin sadece teorik eğitimde değil, pratik olarak da beceri kazanması adına okul yönetimi, öğretmenler ve öğrenciler tarafından özel projeler hazırlanarak hem önemli kazanımlar elde ediliyor hem de ekonomiye ciddi bir katkı sağlanıyor

Yurt dışında staj yaptılar

Dünya genelinde uygulanan programlardan birisi olan ERASMUS PLUS’a dahil olan öğrenciler, geliştirdikleri Rüzgar Enerji Sistemleri Avrupa projesiyle 360 bin liralık bir yatırım alırken, 10 öğrenci İspanya’da staj yapma imkanı elde etti. Avrupa’da PLC gibi farklı proje ile yine ERASMUS kapsamında staj yapan öğrenciler, Portekiz’de eğitim alma fırsatı buldu.

Türkiye’de Güney Marmara Kalkınma Ajansınca (GMKA) tarafından desteklenen “Meslek Liseleri Yenileniyor, Engelleri Kaldırıyor”, “Uyguluyoruz, Öğreniyoruz, İş Gücü Niteliğimizi Arttırıyoruz”, “Mesleki Eğitimde Kaliteyi Arttırıyoruz” gibi 3 farklı projenin de geliştirdiği okulda, bu projeler sayesinde 1 milyon TL ek yatırım alındı.

Alınan yatırımlar ile üretimde gerekli olan makine ve teçhizat desteği sağlanırken, öğrenciler yeni teknolojiler ile okuldaki üretimlerde verimliliği ve üretkenliği arttırdı. Alınan makineler sayesinde ilçe ekonomisinin de önemli bir gücü haline gelen eğitim kurumu, bölgedeki şirket ve firmalar ile işbirlikleri yaparak üretim yapıyor ve üretimle ekonomiye katkı sağlıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.