Telefon ve tablette mobil bağlantı noktası nedir? Hotspot nasıl açılır?

Telefon ve tablette mobil bağlantı noktası nedir? Hotspot nasıl açılır?
02.11.2021
A+
A-

Telefon ya da tabletlerde mobil bağlantının diğer cihazlar ile paylaşılması mobil bağlantı noktası üzerinden yapılmaktadır.  Telefonlarındaki interneti kullanmak ya da internet bağlantısının olmadığı durumlarda hızlı bir şekilde bağlantı desteği almak isteyenlerin telefon ve tablette mobil bağlantı noktası nedir, hotspot nasıl açılır ve paylaşım nasıl yapılır gibi konularda bilgili olması gerekmektedir. Eğer bu konularda desteğe ihtiyacınız bulunuyorsa, haberimizdeki detayları okuyarak tablette mobil bağlantı nedir, telefonda bağlantı noktası nedir ve mobil erişim noktası ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz. 

Mobil bağlantı noktası nedir? 

Mobil bağlantı noktası, cep telefonlarını ya da tabletleri internet merkezi olarak kullanılmasını sağlar. Bağlantı sayesinde özel bir ağ oluşturan cihazlar, bu ağa katılan tüm cihazlar ile internet paylaşımı yapmaktadır. 3G, 4.5G gibi farkı mobil bağlantı seçeneklerinden hangisi kullanılıyorsa ve mevcut durumda mobil bağlantı hızı ne kadar yüksekse, mobil ağa bağlanan cihazlarda da o kadar hızlı bir şekilde internet kullanımı sağlanabilmektedir.

Mobil bağlantı noktası, Android işletim sistemli cihazlarda desteklenen bir özelliktir.  iOS işletim sistemine sahip cihazlarda ise mobil bağlantı noktası, kişisel erişim noktası adı ile geliştirilmiştir. Bu nedenle eğer Android işletim sistemini kullanmıyorsanız ve iOS işletim sistemine sahip bir cihazınız varsa ayarlar üzerinden mutlaka kişisel erişim noktası adımlarını takip ederek bağlantıyı açık konuma getirmelisiniz.  Bu nedenle cihazdaki ağı kullanmak istediğiniz durumlarda, tablet ve telefon gibi farklı cihazların kullanılması mümkün olduğu gibi mutlaka işletim sistemi detayına dikkat edilmelidir. 

Telefonda bağlantı noktası nedir?

Telefonda bağlantı noktası nedir ya da mobil bağlantı noktası nedir gibi çeşitli soru işaretleri bulunan kişilerin herhangi bir karmaşa yaşamasına gerek yoktur. Bağlantı noktası, mobil veri noktası ya da kişisel veri noktası gibi farklı isimler ile adlandırılan tüm özellikler aynı özelliği ifade etmektedir.  

Tablette mobil bağlantı nedir?

Tablette mobil bağlantı noktası özelliği bulunmaktadır. Ancak bu aşamada cihazın SIM desteğinin olması gerekmektedir. SIM desteği olması halinde hücresel veri ile mobil bağlantı sağlanabilmektedir. Mobil bağlantı alındıktan sonra ise aynı telefonlarda olduğu gibi tabletlerde de mobil bağlantı diğer cihazlar ile paylaşılabilmektedir. Tablette mobil bağlantı yok ne demek gibi farklı hatalar alan kullanıcıların öncelikle SIM desteğinin olup olmadığını kontrol etmesi ve tüm mobil ayarların doğru bir şekilde yapılandırıldığından emin olması gerekir.

iPhone’da bağlantı noktası nedir?

Android işletim sistemlerinin aksine Apple tarafından geliştirilen cihazlarda iOS işletim sistemi ve tabletler için geliştirilmiş iPadOS işletim sistemi kullanılmaktadır. İşletim sisteminde işlev benzer olsa da özellikler farklıdır ve yapılacak işlemlerde farklı menülerin kullanılması gerekmektedir. iPhone’da mobil bağlantı noktası kullanılmak istendiğinde kişisel erişim noktası olarak adlandırılan özelliğin kullanılması gerekmektedir.

iPhone’daki internet bağlantınızı paylaşmak için tercih edebileceğiniz mobil bağlantı noktası, kolay bir şekilde tüm Wi-Fi destekli cihazlara internet vermenizi sağlar. iPhone’da bağlantı noktası nedir ile bağlantı noktasının ne olduğunu öğrenen kişileri, bir sonraki adımda iPhone ve iPad’de kişisel erişim noktası nasıl açılır adımlarını takip ederek özelliği kullanılmasını öğrenmelidir. 

iPhone ve iPad’de kişisel erişim noktası nasıl açılır?

iPhone ya da iPad gibi cihazlara sahip olan kullanıcıların iPhone ve iPad’de kişisel erişim noktası nasıl açılır konusunda aşağıdaki adımları takip etmesi yeterlidir. Böylece Apple cihazlarında da mobil bağlantı noktası desteği elde edilebilir.

iPhone ve iPad’de kişisel erişim noktası nasıl açılır?

Ayar ekranına ulaşın

Cihazınızda Ayarlar > Hücresel > Kişisel Erişim Noktası veya Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası adımlarını takip edin. (Hem iPhone hem de iPad’de desteklenmektedir.)

Özelliği aktif hale getirin.

Sürgüyü açık konuma getirin. 

iPhone ve iPad’de kişisel erişim noktası belirtildiği gibi kolayca açılabilir ve aynı zamanda bir alt kısımda Wi-Fi parolası yer almaktadır. Dilerseniz Wi-Fi, Bluetooth gibi farkı bağlantı seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Kullanıcılar için ilgili ekran şöyle görülmektedir;

ios kisisel erisim noktasi 1
iOS’da mobil bağlantı noktası nedir, nasıl açılır?

Mobil erişim noktası ne demek?

Mobil erişim noktası tüm mobil veri kullanan cihazlarda cihazın bir modem olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Geniş bağlantıda sorun yaşayanlar, Wi-Fi ağına sahip olamayanlar ve internet ihtiyacı olduğunda mobil veriyi kullanmak isteyenler cihazlarındaki mobil erişim noktası üzerinden gerekli desteği sağlayabilmektedir. 

Mobil erişim noktası nasıl açılır?

Telefon ve tablet olarak Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda mobil bağlantı noktasını açarak kullanmak için aşağıdaki adımları takip edilmelidir.

  1. Tablet ya da telefonunuzda Ayarlar > Diğer kablosuz bağlantılar > Kişisel erişim noktası ya da mobil erişim noktası adımlarını takip edin. 
  2. Özelliğin yanında yer alan sürgüyü açık konuma getirin.
mobil baglanti noktasi 2
Android mobil bağlantı noktası ayar paneli

İlgili adımlarla kolay bir şekilde bağlantınızı diğer cihazlar ile paylaşabilirsiniz. Resimde görüldüğü gibi ayarlar bölümünden tüm ayarları yapabilirsiniz.

mobil baglanti noktasi 1
mobil bağlantı noktası sağlandıktan sonra görülecek bildirim.

Mobil erişim noktası ayarları nasıl yapılır?

Mobil erişim noktası ayarları çok fazla müdahale gerektirmese de şifre ve ağ isminin değiştirilmesi gerekebilir. Bu tür durumlarda iOS ya da Android işletim sisteminde yukarıda belirtilen adımların takip edilmesi ile ayarların yapılabileceği bölüme erişim sağlanacaktır. Bu bölümde kullanıcılar ağ ismi ve parolayı görüntüleme ve değiştirme imkânına sahiptir. Üstelik bağlanan cihazlarının kontrol edilebilmesi adına bağlantı yönetimi bölümünde ağa bağlanan tüm cihazlar detaylı bir şekilde görülebilir. Böylece yetkisiz girişlerini engellenmesi ya da tespit edilmesi kolayca sağlanabilir.

Mobil erişim noktası hataları nelerdir?

Mobil erişim noktası kullanımı sırasında çeşitli hatalar ya da sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunlardan öncelikli olanı ise “Mobil erişim noktası şifresi nerde”  olmaktadır. Kullanıcılar hızlı ayarlar üzerinden mobil erişim noktasını açtıktan sonra hızlı bir şekilde giriş yapmaya çalışsa da şifre istenecektir. Bu nedenle de mobil erişim noktası şifresi nerede ya da nasıl öğrenilir gibi bir sorun yaşıyorsanız yukarıda yer alan ayarlar bölümündeki adımları takip edebilirsiniz.  

Snapchat puanı nedir, Snapchat puanı nasıl arttırılır? yazımıza göz attınız mı?

Mobil erişim noktası bağlanmıyor ya da ortak erişim noktası bağlanmıyor gibi sorunlar ise mobil iletişim noktasında yaşanan diğer hatalar arasındadır. Bu tür durumlarda cihazların yeniden başlatılması, ağ ayarlarının sıfırlanması, yetki ve izinlerin kontrol edilmesi çözümü getirecektir.

Mobil veri ve ortak erişim noktası konusunda Sık Sorulan Sorular

Ortak erişim noktası ne demek?

Ortak erişim noktası, kullanıcıların cihazları üzerinden ortak bir şekilde bağlantı sağlayarak internet erişimi elde edebileceğini ifade etmektedir. Toplu ortamlarda, kütüphane gibi yerlerde ortak erişim noktası ile hizmet sağlanabilir.

Mobil veri nasıl bağlanır?

Mobil veri nasıl bağlanır konusunda destek almak isteyenlerin yukarıda anlattığımız şekilde mobil erişim noktasını aktif hale getirmesi ve diğer cihazların Wi-Fi özelliği ile bağlantı kurması yeterli olmaktadır. 

Telefondan telefona internet nasıl paylaşılır?

Android ve iOS platformlarında telefondan telefona internet paylaşımı kolayca yapılabilmektedir. Mobil erişim noktası nasıl açılır ve nasıl paylaşılır başlıkları altında yer alan adımları takip ederek telefondan telefona internet paylaşımı yapabilirsiniz. 

Mobil etkin nokta ne işe yarar?

Mobil etkin nokta, mobil cihazlardaki internetin paylaşılmasını sağlar. Eğer internetinizi diğer cihaz ve kullanıcılar ile paylaşmak istiyorsanız mobil etkin noktayı aktif hale getirebilirsiniz. 

Telefonlarda hotspot ne demek?

Telefonlarda hotspot olarak adlandırılan özellik, internet paylaşım özelliğini ifade etmektedir. Kişisel veri noktası, mobil veri noktası gibi farklı isimler ile adlandırılabilmektedir. 

Tüm bunlar yeterli değilse, videolu anlatımları buradaki adresten izleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.