Randevusuz hastaneye gidilir mi 2021?

Randevusuz hastaneye gidilir mi 2021?
25 Haziran 2021 16:08

Pandemi dönemi ile birlikte randevusuz hastaneye gidilir mi 2021 yılında randevusuz hasta kabulü yapılıyor mu gibi pek çok farklı soru da gündeme gelmeye başladı.

Pandeminin başlaması ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanındaki hastanelerde yoğunluk üst seviyelere ulaştı. Tedavi gören hastaların yanı sıra korona virüs ile mücadelede başlatılan aşı çalışmaları, tüm sağlık çalışanlarının yoğun ve aralıksız bir şekilde çalışmasına neden oluyor. Mevcut yoğunluk ve korona virüs tedbirleri kapsamında ise randevu konusunda Türkiye’de yeni bir dönem başlatıldı. 2020 yılının Haziran itibariyle yürürlüğe giren yeni uygulama kapsamında hastaneye gidecek olan tüm vatandaşların randevu almasının gerektiği belirtildi.

Randevusuz hastaneye gidilir mi? Hasta kabulü var mı?

Randevusuz hastaneye gidilir mi sorusunun yanıtı yapılacak yeni bir açıklamaya kadar hayır olmaktadır. Mevcut kararın alınmasında iki farklı etken yer almaktadır. Hastanelerde pandemi ile mücadele kapsamında tüm sağlık çalışanlarına farklı görevlendirmeler yapılabilmektedir. Bu nedenle mevcut polikliniklerde hizmet veren doktorların her zaman polikliniklerde hizmet vermesi mümkün olmadığından dolayı hastaneye gelecek vatandaşların tedavi olma imkanı olmayabilmektedir. Aynı zamanda randevusuz bir şekilde hastaneye gidildiğinde hastanelerdeki mevcut yoğunluğun daha da artacak olması, korona virüs riskini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle yapılan resmi açıklamalar doğrultusunda vatandaşların randevusuz bir şekilde hastaneye gitmemesi, vatandaşların MHRS üzerinden kolay bir şekilde randevu alabileceği ve randevulu bir şekilde giderek beklemeden sağlık hizmeti alınabileceği ifade edildi.

Özellikle pandemi dönemi öncesinde MHRS kullanımda olsa da vatandaşlar hastaneye giderek ve sıra alarak tedavi olma şansına sahipti. Bu tür alışkanlığı bulunan kişiler pandemi dönemi ile birlikte de randevusuz hastaneye gidilir mi gibi sorulara sahip olsa da özel bir olağanüstü hal olarak kabul edilen pandemi döneminde mevcut durumlara izin verilmemesi gerektiği ifade edildi. Ancak MHRS konusunda sorun yaşayan vatandaşlar için randevu almak zaman zaman sorun olabilmekte. İşte vatandaşların kolay bir şekilde randevu almasını sağlayacak MHRS hastane randevu rehberi.

Pandemide MHRS’den nasıl randevu alınır?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi olarak tanımlanan MHRS, Türkiye genelindeki tüm hastaneleri kapsamaktadır. Kamu hastaneleri için sağlık hizmetinden yararlanmak isteyen tüm vatandaşlar MHRS üzerinden alacakları randevular sayesinde beklemeden randevu saatinde sağlık hizmetinden yararlanma şansına sahip olmaktadır. MHRS İçin özellikle internet kullanımı mümkün olmayan vatandaşların Alo 182 üzerinden görüşme yapması, kısa süre içerisinde randevu almasını sağlar. Tüm telefonlardan aranabilecek olan 182’de vatandaşlara gerçek kişiler yardımcı olmaktadır. Yapılacak görüşmelerde vatandaşların hangi il, ilçe, hastane ve bölümden hizmet almak istediği sorulmaktadır. Doktor seçimi yapabilecek olan hastalar, uygun bulunan randevu saatlerinden birisini seçerek randevusunu kolay bir şekilde oluşturabilmektedir. Bu bakımdan özellikle internet kullanımı mümkün olmayan ya da internet kullanımı sırasında sorun yaşayan vatandaşlar Alo 182 üzerinden kolayca randevu işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Randevusuz hastaneye gidilir mi
MHRS giriş ekranı

İnternet üzerinden hastane randevu almak isteyenler ise MHRS resmi internet adresine giriş yapmalıdır. Bu bölümde e devlet üyelik seçeneklerinin değerlendirilerek giriş yapılması gerekir. Giriş yapıldıktan sonra ise aynı telefon üzerinde olduğu gibi kişilerin sağlık hizmeti almak istediği hastane için seçimler yapması ve son aşamada mevcut doktorlardan birisinin seçmesi gerekir. Bu sayede kullanıcılar herhangi bir sorun yaşamadan mevcut randevu uygunluğunu kontrol edebilmektedir. Açılacak olan ekrandan kendi programınıza en uygun gün ve saati seçerek randevu alma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. 

MHRS randevu alma konusunda son seçenek ise mobil uygulamanın indirilmesidir. Android ve iOS ile uyumlu olan MHRS, uygulama mağazası üzerinden indirilebilir. Kurulumun ardından sistemde oturum açarak aynı randevu alma adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. 

“Aradığınız kriterlere uygun olduğu zaman sizi arayalım”

Yapılacak randevu alma işlemleri sırasında vatandaşların “Aradığınız kriterlere uygun olduğu zaman sizi arayalım” şeklinde bir mesaj ile karşılaşması da söz konusudur. Sağlık hizmetlerinin özellikle virüs yoğunluğunun en yüksek olduğu hastanelerde kısıtlı bir şekilde verilmesi ve mevcut sağlık hizmetlerine yoğunluğun olması, randevularda zaman zaman doluluk oluşmasına neden olmaktadır. Böyle bir seçenek yer aldığında kullanıcılar mevcut seçeneği seçerek uygun randevu oluştuğunda telefon ile bilgilendirme şansına sahip olmaktadır.

Hastaneye randevusuz ne zaman gidilecek?

1 Haziran 2020 itibari ile başlatılan randevu zorunluluğunda şu ana kadar herhangi bir iptal kararı getirilmedi. Pandemi halen devam ettiği için Türkiye’de süreç sona erene kadar mevcut uygulamanın devam ettirilmesi bekleniyor. Bu nedenle mevcut gelişme yaşanana kadar Randevusuz hastaneye gidilir mi sorusu için yanıt değişmiyor.

Alo 182 ve MHRS ile ilgili en çok sorulan sorular

Alo 182 ücretsiz mi?

Alo 182 elinden görüşme yapmak ve randevu almak isteyen vatandaşlar Alo 182 ücretsiz mi şeklinde sorulara sahip olabilir Alo 182 ücretsiz bir servis değildir ve kişileri normal tarife üzerinden ücretlendirilmesi ile gerçek görüşmeler gerçekleştirilebilir. Ücretlendirmede telefonların sabit hatlar için geçerli olan ücretlendirmesi esas alınmaktadır. 

Hastane randevusuna gitmezsem ne olur?

Vatandaşlar aldıkları randevuya gitmedikleri takdirde herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır. Ancak yoğunluğun çok fazla olması ve alınan bir randevuya gidilmemesi, başka bir vatandaşın sağlık hizmetlerinden yararlanamamasına neden olmaktadır. Bu nedenle alınan randevular için gitme imkanı bulunmuyorsa, randevu geçmişi bölümünden randevunun iptal edilmesi gerekmektedir.

Alo 182 hangi saatlerde aranır?

Alo 182 için herhangi bir çalışma saati bulunmadığı gibi aralıksız bir şekilde hizmet sunulmaktadır. Vatandaşlar Alo 182 hattı 24 saat açık mı, Alo 182 saat kaç arası açık gibi sorunlara sahip olsa da mevcut servis 7/24 hizmet vermektedir. 

Alo 182 nasıl aranıyor?

Alo 182 hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşların telefonlarına 182 yazması yeterlidir. Herhangi bir alan kodu ya da farklı bir numaranın girilmesine gerek yoktur. 

Randevu almak için hangi numara aranır?

Randevu almak isteyen vatandaşların özel hastaneler dışındaki tüm sağlık randevu işlemlerinde Alo 182 hattını araması gerekir. Alınacak olan randevudan minimum 80 dakika öncesinde randevu alınması gerekmektedir.

Mevcut içerik, Randevusuz hastaneye gidilir mi konusunda bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Randevusuz hastaneye gidilir mi konusunda 26 Haziran 2021 tarihine kadarki süreç kapsam dahilinde tutulmuştur. Kişiler daha ileri tarihlerde gündemi takip ederek bilgi almalıdır.

Home Office / Freelance İçerik Yazarı & Editör
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.