Satışa çıktı: Yörsan’ın yeni sahibi kim olacak?

Türkiye’de süt üreticilerinden çalışanlarına kadar binlerce kişiye dokunan Yörsan, yeni sahibini arıyor. Ortak beklenti ise yaşanan mağduriyetlerin sona ererek üretim çarklarının yeniden dönmesi.

Satışa çıktı: Yörsan’ın yeni sahibi kim olacak?
01.01.2022
A+
A-

Bir dönem Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan Yörsan, özellikle Susurluk ekonomisi için oldukça önemli bir dinamik olarak gösteriliyordu. Ancak el değiştirmeleri ile birlikte günden güne gücünü kaybeden Yörsan, son olarak iflas bayrağını çekmişti.

Yüzlerce çalışanın işsiz kalmasının yanı sıra süt üreticilerinin de mağdur olduğu bu dönem, yargıya taşındı ve uzun süreden beri kapalı olan fabrika icra ile satış kararı alındı. 17 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan ihale ile birlikte Yörsan’ın yeni sahibi aranacak. 

Susurluk İcra İflas Dairesi’nde satışa çıkıyor

İlk satış tarihi 17 Ocak 2022’de Susurluk İcra İflas Dairesi tarafından işlemler gerçekleştirilecek. İlk satış tarihinde talihlinin çıkmaması halinde 2. açık arttırmaya geçiş yapılacak ve 21 Şubat’ta ikinci oturum gerçekleştirilecek.

230 milyon 550 bin 944 lira olarak belirlenen muhammen bedele karşılık olarak ihalelerde başlangıç bedeli 120 milyon 300 bin lira olacak. Şu an için fabrikayı alacağı yönünde açıklama yapan bir şirket bulunmazken özellikle Balıkesir’deki süt birliklerinin fabrika için teklifte bulunabileceği düşünülüyor. 

2014 yılında Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir fon şirketi tarafından satın alınan ve daha sonrasında ABD’li bir şirkete satışı gerçekleştirilen Yörsan için ekonomik anlamda çalkantılı bir süreç yaşanmıştı. Fabrikanın satın alınması halinde elde edilecek gelirlerin büyük bir bölümü mağduriyet yaşayan çalışanların haklarının ödenmesinde kullanılacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.