Saygın Tutum İndirimi Nedir? 14 Yaşındaki Çocuğa Cinsel İstismara İndirim!

Bartın’da 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan sanığa ‘saygın tutum’ indirimi uygulayan mahkemenin kararı adaletin sorgulanmasına neden oldu. Peki, ‘saygın tutum’ nedir, kimlere uygulanır ve nasıl hesaplanır?

Saygın Tutum İndirimi Nedir? 14 Yaşındaki Çocuğa Cinsel İstismara İndirim!
12 Ekim 2023 20:06

Saygın Tutum İndirimi Nedir cevabı sanığın saygın durumu nedeniyle cezasının indirilmesidir. Türkiye’de yaşanan olay sonrasında saygın tutum indirimi nedir sorusu gündeme geldi. Bartın’da bir restoranda çalışan anne Melek K.’nin 14 yaşındaki kızı K.G çalıştığı yere gitti. Annesinin izinli olduğu bir günde iş yerinin sorumlusu İsa Temür tarafından mutfakta cinsel istismara uğradı.

Olay güvenlik kamerasına yansıdı ve sanık tutuklandı. Ancak mahkeme, sanığa ‘saygın tutum’ indirimi uygulayarak cezasını 12,5 yıldan 6 yıl 3 aya indirdi. Bu karar, adaletin sorgulanmasına neden oldu. Peki, ‘saygın tutum’ indirimi nedir, kimlere uygulanır ve nasıl hesaplanır? Bu yazımızda bu soruların yanıtlarını arayacağız.

Saygın Tutum İndirimi Nedir
Saygın Tutum İndirimi Nedir

Saygın Tutum İndirimi Nedir?

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 62. maddesinde konuyla ilgili düzenleme vardır. Madde “Fail yararına cezayı hafifletecek takdiri nedenlerin varlığı halinde cezanın hafifletileceği” şeklindedir. Tanımlanan ‘saygın tutum’, sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki iş ve yargılama sürecindeki davranışlarını kapsar. Bunların değerlendirilmesi sonucunda indirim verilebilir. İndirim, sanığın mahkemeye karşı saygılı olması, pişmanlık göstermesi gibi durumlarda uygulanabilir.

Saygın Tutum İndirimi Kimlere Uygulanır?

‘Saygın tutum’ indirimi, sanıklara uygulanabilir. Ancak bu indirim, bazı suçlarda yasaklanmıştır. Örneğin, TCK’nın 103. maddesinin 5. fıkrasında, “Bu maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde tanımlanan suçlardan dolayı iyi hal indirimi uygulanmaz.” denilmektedir. Bu maddeye göre, çocukların cinsel istismarı suçunda iyi hal indirimi yapılamaz. Ancak bu durum, ‘saygın tutum’ indirimini engellememektedir. Zira ‘iyi hal’ ile ‘saygın tutum’ arasında bir fark bulunmaktadır.

Saygın Tutum İndirimi Nedir
Saygın Tutum İndirimi Nedir

‘İyi Hal’ ile ‘Saygın Tutum’ Arasındaki Fark Nedir?

‘İyi hal’, TCK’nın 62. maddesinin 2. fıkrasında tanımlanan bir indirimdir. “Failin gösterdiği pişmanlık veya başkaca olumlu davranışları nedeniyle ceza üçte birden yarısına kadar indirilir.” denilmektedir. Bu indirim, sanığın fiilden sonra gösterdiği olumlu davranışlara bağlıdır. Örneğin, sanık suçu itiraf ederse, mağdura tazminat öderse iyi hal indiriminden yararlanabilir.

‘Saygın tutum’ ise, TCK’nın 62. maddesinin 1. fıkrasında tanımlanan bir indirimdir. “Fail yararına cezayı hafifletecek takdiri nedenlerin varlığı halinde cezanın hafifletilmesi” denilmektedir. Bu indirim, sanığın fiilden sonra değil, fiilden önce ve yargılama sürecinde gösterdiği davranışlara bağlıdır. Örneğin, sanık geçmişinde suç işlememişse, sosyal ilişkileri iyi ise saygın tutum indiriminden yararlanabilir.

Saygın Tutum İndirimi Nasıl Hesaplanır?

‘Saygın tutum’ indirimi, TCK’nın 62. maddesinin 1. fıkrasında belirtilen takdiri nedenlerin varlığı halinde uygulanır. Bu nedenler, mahkeme tarafından somut olaya göre değerlendirilir. Ardından kararda gerekçesi belirtilir. Bu indirim, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yerine müebbet hapis cezası verilmesi dışında kalan halleri kapsar. Cezada ise 1/6 oranında indirim yapılır. Örneğin, sanığa 10 yıl hapis cezası verildiğinde ceza 8 yıl 4 aya indirilebilir.

Home Office / Freelance İçerik Yazarı & Editör
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.