Sinovac yurt dışında geçerli mi?

Sinovac yurtdışında geçerli mi? konusunda son yaşanan gelişmeler neler?

Sinovac yurt dışında geçerli mi?
18.06.2021
A+
A-

Türkiye’de daha çok Çin aşısı olarak bilinen “Sinovac yurtdışında geçerli mi?” konusunda pek çok farklı soru işareti bulunmaktadır. İşte Sinovac yurtdışı geçerliliği konusunda tüm detaylar ve yeni gelişmeler.

Korona virüsünün başlaması ile birlikte dünyanın pek çok farklı bölgesinde aşı çalışmaları da başlatıldı. İlk aşı türlerinden bir tanesi olan Sinovac aşısı, Çin’de geliştirilen bir aşıdır. Viral vektör tabanlı bir aşı olarak dikkat çeken Sinovac aşısında, hastalık yapma yeteneği bulunmayan ve etkisiz hale getirilmiş virüsler kullanılmaktadır. Virüsün vücuda sunulması ile birlikte vücut tarafından virüse karşı antikor oluşturulması hedeflenmektedir. Bu bakımdan Sinovac, mevcut uygulamada olan pek çok farklı aşı ile hazırlık aşamasında benzer bir yapıda bulunmaktadır.

Sinovac aşısının içerisinde ne var?

Sinovac aşısının içerisinde Covid-19 virüsleri antijen olarak yer almaktadır. Bununla birlikte alüminyum hidroksit, sodyum klorür, sodyum hidroksi, monosodyum ve disodyum hidrojen sülfat ve su bulunmaktadır. Çok fazla yan etkisi görülmeyen bir aşı olan Sinovac’ta ateş, kolda ağrı, kızarıklık, şişlik, yorgunluk, titreme, ishal ve baş ağrıları görülebilir. Sinovac, Türkiye’de milyonlarca kişide uygulanan aşılardan birisidir. 

Sinovac yurt dışında geçerli mi? Son durum ne?

Sinovac’ın yurt dışında geçerli olup olmadığına yönelik Sinovac yurt dışında geçerli mi gibi pek çok soru işareti bulunurken bu konuda otoriter kaynaklardan birisi Avrupa İlaç Ajansı’dır. Ajans, 5 Mayıs 2021 tarihi itibariyle Sinovac aşısı için hızlandırılmış bir inceleme süreci başlattı. Mevcut çalışmanın sonuçları Türk vatandaşlarının özellikle Avrupa Birliği ülkelere gidip gelmesindeki durumu netleştirilmiş olacak.

Avrupa Birliği bölgesinde bulunan tüm ülkeler, ülkeye giriş ve çıkışlarda virüs kriterleri konusunda Avrupa İlaç Ajansı tarafından alınan kararları uyguluyor. Bu nedenle ülkeler arasında zaman zaman farklılıklar oluşabilse de genel tedbirler ve kriterler, Avrupa İlaç Ajansı kararı doğrultusunda şekilleniyor.

Yurt dışına çıkarken hangi aşılar kabul ediliyor?

Mayıs ayının sonuna doğru Avrupa İlaç Ajansı tarafından yapılan son açıklamada, Avrupa Birliği ülkeleri için BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson aşılarının onaylandığı belirtildi. Bu aşı grubu içerisinde Sinovac yer almadığı gibi Sinovac ile birlikte yaygın bir şekilde kullanılan Curevac, Novavax ve Sputnik V aşıları kapsam altına alınmadı. Mevcut aşılar için Ajans tarafından yapılan son açıklamalarda incelemelerin devam ettiği ve incelemeler tamamlandıktan sonra konu ile ilgili bilgilendirmelerin yapılacağı duyuruldu. Bu nedenle Avrupa Birliği ülkelerine gitmek isteyen ve Sinovac aşısı olan vatandaşlar için şu anda yasal bir zemin bulunmuyor. Ancak Türkiye’de gerçekleştirilen çalışmalar, vatandaşların Sinovac aşısı olsa da bazı ülkelere giriş konusunda imkan sunuyor.

Türkiye’de Sinovac aşısı olanlar hangi ülkelere gidebilir?

Türkiye’de aşı kimliği uygulaması kullanılıyor. Aşı olan vatandaşların her iki dozu da alması halinde mevcut aşılama çalışması Hayat Eve Sığar uygulamasına ve e nabız sistemine ekleniyor. Vatandaşlar mevcut aşı kimliğini uygulamalardaki kare kod üzerinden kolayca elde edebiliyor. Türkçe’nin yanı sıra İngilizce olarak resmi bilgilerin yer aldığı bu aşı kimliği, kişilerin aşı olduğunu gösterebilmesi adına en önemli kaynaklardan bir tanesi. 

Türkiye’de başlatılan bu çalışmalarda genellikle ülkeler ile masaya oturarak anlaşmalar yapan Türk temsilcileri, aşı kimliği üzerinden vatandaşların dolaşımlarını serbest bir şekilde yapmasına imkân tanıyor. Bu doğrultuda ilk anlaşma sağlanan ülkeler Macaristan ve Sırbistan oldu. 17 Mayıs Tarihi itibari ile başlatılan uygulamada, vize başvuruları sırasında vatandaşların belirtilen uygulamalardan alacakları aşı kimliğini ibraz etmesi gerekiyor. Aşı kimliği olan vatandaşlar, ek PRC testi ya da karantina süreci olmaksızın ülkeye giriş ve çıkış yapabiliyor. Bu kapsam dahilinde olmayan vatandaşlar için 10 gün süreyle tıbbi tarama ve karantina uygulaması uygulanıyor.

Almanya’ya gitmek isteyen vatandaşlar için ise PCR testi ön planda tutuluyor. 72 saat içerisinde yapılmış ve negatif sonucu olan vatandaşlar Almanya’dan Türkiye’ye gelebiliyor.

Avrupa Birliği tarafından yapılan son açıklamalarda aşı kimliklerinin tanımlanacağı ve aşı kimlikleri ile dolaşımın yapılacağı belirtilmiş olsa da şu an için uygulamaya başlanmış bir proje bulunmuyor. Özellikle yaz aylarının gelmesi ile birlikte turistik etkinliklerinin artacak olması, vatandaşlar için mevcut durumu çok daha kritik hale getiriyor. Şu anda Avrupa Birliği ülkeleri dışında Türkiye gibi 3. ülke vatandaşları için çalışmaların devam ettiği Avrupa İlaç Ajansı’nın kısa süre içerisinde desteklenen aşılar hakkında detaylı bir şekilde açıklama yapması bekleniyor. Bu nedenle de şu anda Sinovac yurt dışında geçerli mi sorusunun yanıtı hayır olarak kabul ediliyor.

55559515 303 1
Sinovac yurt dışında geçerli mi?

Sinovac yurt dışı geçerliliği için anlık gelişmelere dikkat! 

Sinovac yurt dışında geçerli mi konusunda derlenen bilgiler 18.06.2021 tarihi öncesine göre düzenlenmiştir. Bu nedenle daha ileri aylardaki Sinovac yurt dışında geçerli mi sorgulamalarda mutlaka güncel durum kontrol edilmelidir.

Haziran ayı itibariyle ülkeler arasındaki dolaşımlarda aşı kriterleri belirtildiği gibi olsa da ülke bazlı olarak karantina ve kırmızı liste uygulamaları yaşanabiliyor. Bu bakımdan vatandaşların seyahat öncesindeki mevcut prosedürleri öğrenerek bu doğrultuda hareket etmesi, herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması adına oldukça önemli.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.