Susurluk en çok göç veren ilçeler arasında

BASİAD tarafından yapılan yeni bir araştırmada, Susurluk en çok göç veren ilçeler arasında yer aldı. İşte rapordan dikkat çeken detaylar.

Susurluk en çok göç veren ilçeler arasında
10.03.2021
A+
A-

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) tarafından genç ve nitelikli göç sorunu üzerine yapılan değerlendirmede, Balıkesir il merkezi ve ilçelerdeki genel durum değerlendirildi. Susurluk en çok göç veren ilçeler sınıfında yer alırken, Balıkesir’in en yaşlı nüfusa sahip bir il olduğu da belirtildi.

Balıkesir yaş ortalaması 40.6

Raporda dikkat çeken detaylardan birisi, yaş ortalaması oldu. 2020 yılı itibariyle Türkiye’nin yaş ortalaması 32.7 olurken, Balıkesir’in yaş ortalaması 40.6 olarak kaydedildi. Balıkesir bu ortalama sonucuna göre Kastamonu ile birlikte Türkiye’nin en yaşlı nüfusa sahip ili olarak kayıtlara geçti.   Yaş ortalaması her geçen yıl biraz daha artan Balıkesir’de dikkat çeken detay genç nüfusun diğer bölgelere geçiş yapması ve il genelinde göç yaşanması. Raporda Balıkesir için geleceğe yönelik risk bulunduğu ifade edilirken, gelecekte yaşlı bakım hizmeti ve bu alanlardaki ihtiyaçların artacağı vurgulandı.

Susurluk en çok göç veren ilçeler arasında yer aldı

Raporda göç veren ilçelerle ilgili de değerlendirme yapıldı. Balıkesir dahilinde yüzde 27,4’lük oran ile en çok göç veren ilçe Savaştepe oldu. Savaştepe ile birlikte Manyas, Sındırgı, Kepsut, İvrindi, Dursunbey, Bigadiç, Balya, Susurluk ilçeleri de bu kategori dahilinde yer aldı. Mevcut göç hareketlerinin tersine döndürülebilmesi ve göçün durdurulabilmesi adına istihdam ve yeni yatırım projelerine ihtiyaç duyulduğu belirtildi.Rapor ve yapılan değerlendirmelerde dikkat çeken diğer detaylar ise şöyle,

  • Nitelikli ve genç nüfusun göçünü tersine çevirecek girişimler yapılmalıdır.
  • Balıkesir genelinde acilen top yekun bir seferberlik ilan edilmelidir.
  • Balıkesir’de tarımsal üretim yapabilecek nüfus bulmakta güçlük yaşanacaktır. Sürdürülebilir projeler geliştirilmelidir.
  • Kırsal yaşam alanlarının sürdürülebilirliği ve gelir kaynaklarının iyileştirilmesi gerekir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.