Susurluk’ta okullar açılacak mı? Valilik’ten yeni açıklama

Susurluk’ta okullar açılacak mı? Valilik’ten yeni açıklama
27.02.2021
A+
A-

1 Mart tarihi itibariyle ilkokul öğrencilerinin de yüz yüze eğitime başlaması beklenen Susurluk’ta okullar açılacak mı sorusu yanıtını buldu. Balıkesir Valiliği konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Susurluk’ta okullar açılacak mı?

Balıkesir Valiliği tarafından 27 Şubat 2021 Cumartesi günü itibariyle yayınlanan yeni basın duyurusunda okullarla ilgili alınan karar paylaşıldı. 1 Mart günü yeni sınıfların yüz yüze eğitim ve öğretime başlaması ertelenirken, 15 Şubat tarihi itibariyle yüz yüze eğitime başlayan sınıf ve okullardaki uygulamanın aynı şekilde devam edeceği belirtildi. Açıklamalarda eğitimdeki son durumun Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde yapılacak toplantı sonrasında kararlaştırılacağı belirtildi.

Risk durumu, eğitimin kaderini belirleyecek!

Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından geçtiğimiz ay itibariyle iller düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olmak üzere 4 ayrı risk grubuna ayrılırken, yüz yüze eğitiminde il bazında risk durumuna göre karar verileceği belirtildi.

1 Mart’ta hangi okullar açık olacak?

1 Mart 2021 Pazartesi itibariyle okullarda herhangi bir yeni uygulamaya geçiş yapılmayacak. Bu kapsamda 15 Şubat’tan beri yüz yüze eğitimin uygulandığı aşağıdaki gruplar eğitimlerine aynı şekilde devam edecek. Buna göre;

  • Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar,
  • Ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde
  • Tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları
  • Özel okul öncesi eğitim kurumların
  • 8 ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kursları

Balıkesir’in risk durumu ne?

26 Şubat tarihinde yapılan yeni açıklamalarda Türkiye genelindeki tüm iller için risk durumu detaylı olarak paylaşılmıştı. Bu kapsamda Balıkesir yüksek risk grubunda değerlendirildi. 15-21 Şubat 2021 tarihli son İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı verilerinde Balıkesir’deki oran 92.40 olarak açıklanmıştı.

2 Mart tarihinde Susurluk’ta okullar açılacak mı?

1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrasında Türkiye genelinde alınacak yeni kararlar duyurulacak. Bu kararlar arasında kuşkusuz en önemli olan yüz yüze eğitim ile ilgili alınacak yeni karar bekleniyor. Toplantıdan çıkması beklenen 2 muhtemel sonuç ise şöyle;

  1. Sağlık Bakanlığı tarafından iller için belirlenen risk gruplarına göre düşük riski gruplarda yüz yüze eğitimin başlaması
  2. Yüz yüze eğitim için Valilikler tarafından illerdeki risk durumuna bakılarak il bazında yüz yüze eğitimin başlaması

Her 2 senaryoda da Balıkesir ilindeki yüksek vaka oranları nedeniyle yüz yüze eğitime başlanması beklenmiyor. Bu nedenle de 2 Mart tarihi itibariyle de Susurluk ilçesinde ilkokul grupları için yüz yüze eğitime başlama ihtimali düşük görülüyor.

Güncellenmiş Bilgi

Balıkesir’de okullar açılacak mı?

Balıkesir’de okulların açılması ile ilgili karar verildi. Riskli bir bölge olduğundan dolayı sadece okul öncesi ve ilkokul kademelerinde eğitim ve öğretimin başladığı Balıkesir’de ortaokul ve lise kademeleri için şu andaki risk durumu yüz yüze eğitim için uygun görülmüyor. Düzenli olarak yapılan değerlendirmeler ve vaka takipleri doğrultusunda Balıkesir’deki yükseliş devam ettiğinden dolayı önümüzdeki süreçte de Balıkesir’de okullar açılacak mı sorusunun yanıtı “Hayır” oluyor.

Güncelleme tarihi: 08.03.2021 – Pazartesi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.