Telefonumda casus program olduğunu nasıl anlarım? iOS – Android

Telefonumda casus program olduğunu nasıl anlarım? iOS – Android
18.08.2022
A+
A-

Telefon kullanımları çok daha yaygın hale geldiği için güvenliğin daha üst seviyede ele alınması gerekiyor. Peki, telefonumda casus program olduğunu nasıl anlarım? iOS ve Android işletim sistemi için önerileri ve alınabilecek bazı güvenlik önlemlerini aktardık.

Casus yazılımlar, mobil cihazlar söz konusu olduğunda çok daha saldırgan ve riskli hale geliyor. Kişisel verilerin yer aldığı, fotoğraf ve videoların bulunduğu, bankacılık uygulamalarının kullanıldığı telefonlarda bu hassas durum casus yazılımlar için mobil cihazları çok daha hedef hale getiriyor. Gizliliği korumak için casus program olup olmadığını anlamak isteyenler, bu konuda cihazlarında yapacakları kontroller ve alacakları önlemler ile riski minimuma indirilebilir.

Telefonlar için casus programlar neler?

Telefonumda casus program olduğunu nasıl anlarım? iOS - Android
Telefonumda casus program olduğunu nasıl anlarım? iOS – Android

Her geçen gün bir yenisinin eklendiği casus programlarda bugüne kadarki süreç içerisinde belirli amaçlar için oluşturulmuş casus program türleri yaygın şekilde bulunuyor.

Tuş kaydeden casus programlar

Programlardan en çok kullanılanlardan bir tanesi tuş kaydeden casus programlar. Mobil cihazlara yerleştikten sonra kullanıcılar tarafından yapılan girişi kaydeden programlar, verileri uzak sunuculara gönderiyor. Böylece uygulama girişlerinde kullanılan giriş bilgileri kolay bir şekilde karşı tarafa iletilebiliyor.

Parola çalan casus yazılımlar

Bazı yazılımlar ise doğrudan parolalara odaklanıyor ve kullanıcılar herhangi bir işlem yapmasa da cihazda ve uygulamalar verilerinde yer alan web şifrelerini ele geçiriyor. Tarayıcı çerezleri gibi pek çok farklı alan bu programların ana hedef noktaları.

Truva atı casus programlar

En saldırgan ve tehlikeli casus programlarından bir diğeri ise truva atları. Özellikle bankacılık programı gibi programlara odaklanan casus programlarda, özel yazılımlar kullanılıyor ve kullanıcıyı aldatarak sahte sayfa ve uygulamalara yönlendirebiliyor.

Ses ve video kaydı yapan casus yazılımlar

Kişilerin özel anlarını ya da durumlarını ses ve video kaydı yaparak ele geçiren casus yazılımlar, son yıllarda oldukça yaygın bir hale gelmiş durumda. Kullanıcılar telefonu kullanmadığı durumlarda dahi farkında olmadan dinlenebilir ya da kameralar aracılığıyla kayıt altına alınabilir.

Telefonlara casus program nasıl bulaşır?

Telefonlara casus yazılım bulaşmasının en kolay yolu yasal olmayan uygulamaları indirmek, hileli programları kullanmak ya da güvenilir olmayan kaynaklardan uygulama indirmektir.  Genellikle mobil cihazlara kurulmak istenen bir uygulama ile birlikte gelen casus yazılımlar, fark etmeden arka planda kurularak etkin hale gelmektedir. Google Play Store gibi resmi mağazalarda dahi zaman zaman benzer ihlaller bulunabiliyor. Ayrıca iOS’ta yaygın bir şekilde bulunan Cydia adlı uygulama da casus yazılımların kullanıldığını işaret etmektedir.

Telefonumda casus program olduğunu nasıl anlarım?

Bu tip riskleri almak istemeyen ya da telefonda casus programın olup olmadığını öğrenmek isteyenler ise aşağıda yer alan maddeler doğrultusunda kontrollerde bulunabilir. ­Eğer telefonumda casus program olduğunu nasıl anlarım soru işaretine sahipsiniz aşağıdaki maddeleri gözden geçirebilirsiniz.

  • Telefonda her geçen gün daha fazla donma, takılma ve geç yanıt verme işlemleri yaşanıyorsa
  • Hiç olmayan ve görünmeyen reklamlar görülmeye başlamış ise
  • Tarayıcı kullanımları sırasında farklı sayfalar açılmaya başladıysa
  • Telefon bataryası çok daha kısa süre içerisinde tükeniyorsa
  • Tarayıcıda farklı araç çubukları, eklentiler, uygulamalar, arama motorları ve internet sayfaları yer almaya başladıysa
  • Sitelere ve uygulamalara girişlerde sürekli hatalar alınıyorsa
  • Uygulamalar arasında ne olduğunu bilmediğiniz uygulamalar yer almaya başladıysa

casus program bulaşma ihtimali oldukça yüksektir.

Telefondaki casus programlar nasıl kaldırılır?

Telefonda tespit edilen bir casus yazılım varsa bu casus yazılımın kaldırılması için güvenilir programların kullanılması gerekmektedir. Android işletim sistemlerinde cihazın güvenli modda açılması ve uygulama kontrolü yapılarak uygulamaların kaldırılması gerekmektedir. Ayrıca kötü amaçlı yazılım ve casus yazılım kaldırma uygulamalarını kullanarak telefonunuza tarama yaparak da bu tip casus yazılımları cihazınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Ancak tüm bunlar cihazların tamamen temizlenmesini sağlanmayabilir ve arka planda çalışan programlar kalabilir. Bu nedenle eğer telefonunuzda casus program olduğunu düşünüyorsanız ya da bu durumu tespit etmişsiniz, telefonunuzu sıfırlamanız ve yeniden kurmanız önerilmektedir. Aksi halde casus yazılımlar nedeniyle mağduriyetler yaşanabilir. Bu tür riskleri almamak adına temiz bir kurulum yapılması yeterli olmaktadır. Teknik bilginiz yok ise telefonların nasıl sıfırlanacağını marka ve model bilgilerinizi girerek Google üzerinden öğrenebilirsiniz. Telefonumda casus program olduğunu nasıl anlarım konusunda soru işaretiniz varsa dahi mutlaka yukarıda yer alan adımları takip edin. Böylece olası risklerin önüne önceden geçebilrsiniz.

Casus programlar nedeniyle yaşanan kötü bir örnek şöyle;

Telefonumda casus program olduğunu nasıl anlarım için kritik bir örnek.

Yararlanabileceğiniz bazı video kaynaklar ise şöyle;

Telefonumda casus program olduğunu nasıl anlarım için videolu anlatım
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.