Türkiye’de normalleşme hangi illerden başlayacak?

Türkiye’de normalleşme hangi illerden başlayacak?
18 Şubat 2021 20:09

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün akşam gerçekleştirilen basın açıklamasında Mart ayı itibariyle Türkiye’de normalleşme döneminin başlayacağı belirtilmişti. İşte güncel verilere göre illerdeki son durum.

Türkiye’de normalleşme başlıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde dün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası konu ile ilgili önemli açıklamalar yapıldı. Açıklamalarda Türkiye genelinde koronavirüs ile mücadelede önemli bir aşamanın geride bırakıldığı belirtilirken, mevcut sürecin devam etmesi halinde Mart ayı itibariyle normalleşmenin il bazında gerçekleştirileceği belirtildi. Bu aşamada illerdeki valilikler ön plana çıkartılırken, Sağlık Bakanlığı verileri doğrultusunda normalleşme, il il başlayacak.

En düşük veriler hangi illerde?

Geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar ile tüm Türkiye’nin kullanıma sunulan il bazındaki koronavirüs verileri, normalleşmenin en önemli kaynağı olacak. Normalleşme için illerin vaka ve aşı oranları gibi farklı kriterler doğrultusunda 4 gruba ayrılacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan; düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak sınıflandırılacak illerin, düşük riskli olanlarından normalleşmeye başlayacağını söyledi.

Düşük riski şehirler içerisinde ilk sırada yer alan iller ise Van, Batman, Bitlis, Hakkari, Şırnak. Yüz bin kişide vaka sayısı olarak bu ilk 5 il, en düşük rakamlara sahip olurken normalleşmenin kademeli olarak mevcut illerden başlatılması bekleniyor.

Restaurant, kafe ve kıraathaneler başta olmak üzere hafta sonu kısıtlamalarının normalleşme kapsamında nasıl düzenleneceği ise İçişleri Bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde duyurulacak. Mart ayı itibariyle Türkiye’de koronavirüste yeni bir dönem başlayacak. Konuyla ilgili güncel veriler ise https://covid19.saglik.gov.tr/ adresinden kontrol edilebilecek.

Home Office / Freelance İçerik Yazarı & Editör
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.