Uğur Şahin aşı oldu mu?

“Uğur Şahin aşı oldu mu?” en çok merak edilen soru. İşte Alman BioNTech firmasının kurucusu Uğur Şahin’in aşıyla ilgili durumu.

Uğur Şahin aşı oldu mu?
14.06.2021
A+
A-

Uğur Şahin aşı oldu mu? en çok merak edilenler arasında. Korona virüsün başlaması ile birlikte tüm dünyada tüm dikkatleri üzerine çeken firmalardan bir tanesi BioNTech oldu. 56 yaşındaki Profesör Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci tarafından kurulan ve 2 Türk girişimi ile korona virüse karşı etkili açılardan bir tanesini bulan BioNTech, şu anda 200 çalışana sahip durumda. Dünya genelinde hemen hemen her hükümetin satın almak için ciddi uğraşlarda bulundu BioNTech aşısı hakkında en çok merak edilen detaylardan bir tanesi de “Uğur Şahin aşı oldu mu?” olmaktadır. 

Merak edilen soru: Uğur Şahin aşı oldu mu? 

BioNTech tarafından aşı üretimlerine başlanan ilk günden bugüne kadar yaklaşık 2 milyar doz aşı üretimi gerçekleştirildi. Ancak bunca uzun süreye rağmen Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci 30 Mayıs 2021 tarihinde ilk aşılarını oldu. Yaklaşık bir buçuk yıl sonra aşılarını olan ünlü çift, gecikmeye yönelik gündemde yer alan spekülasyonlara karşın önemli açıklamalarda bulundu. 

“Aşılanmamıza izin verilmedi!”

BioNTech tarafından üretilen aşıların Almanya’daki mevcut yasa ve düzenlemeler gereğince kendilerine yapılmasına izin verilmediğini aktaran Profesör Doktor Uğur Şahin, bu nedenle gecikme yaşandığını belirtti. Ülkedeki mevcut prosedürler gereği, öncelikli listede yer alan kişilerin aşılanmasının ardından kendi sıralarının geldiğini aktaran Uğur Şahin, yaptıkları çalışmalar sonucunda kendilerinin de güvenle aşı olduğunu aktardı. Çift, tahmin edileceği üzere BioNTech aşısını tercih etti.

Uğur Şahin aşı oldu mu
Uğur Şahin aşı oldu mu?

Uğur Şahin açıklamasında sadece kendilerinin değil, şirket bünyesinde çalışan 200’e yakın çalışanın da aynı durumda olduğunu aktardı. Şirket kurucularının ve çalışanlarının aşı olmak dışında klinik denemelere katılma izninin de bulunmadığını belirten Uğur Şahin, bunun dışında aşı olma ile ilgili herhangi bir tereddüdün olmadığını ve bu durumun yanlış anlaşılmaması gerektiğini ifade etti.

YORUMLAR

  1. Laz_ziya dedi ki:

    ben şöyle anladım beklenmeyen bir etki görüldüğünd…